Burzovní kalendář 8. 2. - 12. 2. 2010

| redakce

Udrží Dow Jones v příštím týdnu psychologickou hranici 10 000 bodů? O tom může rozhodnout další várka korporátních výsledků a výsledek aukce amerických státních dluhopisů. Pražská burza se bude snažit vyhrabat z výprodejové laviny, která ji zasáhla v minulém týdnu. Pozornost investorů bude směřovat například k výsledkům mateřské společnosti Philip Morris.

Wall Street

I když se indexu Dow Jones v pátek podařilo v závěrečném sprintu dostat na 10 000 bodů, americké akcie zaznamenaly již čtvrtý ztrátový týden v řadě s "akumulovanou ztrátou" necelých šesti procent.

Minulý týden byl znovu poznamenán růstem volatility a obavami, jak zvládnou některé evropské země své dluhy.

"To, co jsme v minulém týdnu viděli, byl masivní exit hedgových fondů z dlouhých pozic," vysvětluje akciový výprodej burzovní guru Jim Cramer a dodává. "Něco podobného zažily komoditní trhy v roce 2008, kdy v jeden okamžik hedgové fondy nakupovaly, a následně z těchto spekulací hromadně vystupovaly." (zdroj: CNBC)

Pokud má Jim Cramer pravdu, tento výprodej by mohl nabídnout zajímavé nákupní příležitosti, když vezmeme v potaz aktuální výsledkovou statistiku, ve které přes 70 procent z dosavadních 314 reportujících společností z indexu S&P 500 překonalo odhady zisku, často i tržeb.

Aktuální technická analýza indexu S&P 500

"Nemyslím si, že tato korekce již nutně skončila, ale zároveň se nedomnívám, že je za dveřmi velký medvědí trh," říká Robert Doll, jeden z šéfů fondů soukromého kapitálu BlackRock. (zdroj: AP)

Příští týden je americký makro kalendář relativně chudý. Za pozornost stojí především čtvrteční maloobchodní tržby, které by měly růst o 0,3 procenta.

Naopak výsledková listina je nabitá prestižními jmény. Své výsledky odhalí například výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (odhad 0,66 USD) nebo Walt Disney (odhad 0,38 USD). Obě zmiňované společnosti by měly zveřejnit solidní čísla.

Trh mohou ovlivnit některé politické aspekty, jako například vystoupení šéfa FEDu Bena Bernankeho před americkým kongresem, nebo zasedání zemí G7.

A svůj "díl odpovědnosti" za další vývoj akcií bude mít znovu americký dolar, který v minulém týdnu přispěl svým růstem o 1,5 procenta vůči koši ostatních měn k poklesu amerických akcií.

Ralph Fogel, investiční stratég z Fogel Neale Wealth Management, se domnívá, že nejvíce pozornosti by měli investoři věnovat výsledku aukce amerických státních dluhopisů, kterou pořádá v úterý ministerstvo financí.

Případná velká poptávka může podle Fogela potvrdit, že investoři začínají vážně hledat bezpečný přístav a korekce na akciových trzích se může ještě prohloubit. (zdroj: Reuters)

datum událost
8-12/2 Výsledková sezóna (Walt Disney, Coca-Cola, Philip Morris International)
11/2 Maloobchodní tržby
12/2 Index důvěry Univerzity v Michiganu
  • 1
  • 2
reklama
reklama