Burzovní kalendář 29. 3. - 2. 4. 2010

| redakce

V příštím zkráceném předvelikonočním týdnu se všechno na Wall Street bude točit okolo informací z pracovního trhu. Pražskou burzu čeká velké finále výsledkové sezóny a západoevropské trhy budou znovu citlivé na informace s řeckým nebo portugalským podtextem.

Wall Street

Americké akcie i přes negativní předpoklady, se kterými vstupovaly do předposledního březnového týdne, znovu rostly a hlavní indexy si připsaly přibližně procentní zisky. Celkově tak burzy v New Yorku posilovaly již čtvrtý týden v řadě.

V příštím týdnu nebude na trhu nouze o příliv makroekonomických indikátorů. Jeden však bude mít největší váhu - v pátek bude oznámena celková březnová nezaměstnanost a změna počtu pracovních míst.

Řada ekonomů a analytiků se domnívá, že páteční čísla z pracovního trhu se mohou stát klíčovými pro další vývoj hlavních burzovních indexů.

"Domnívám se, že páteční lepší čísla z trhu práce budou pozitivní pro další vývoj akcií, alespoň do doby, než FED začne zvyšovat sazby," tvrdí Jack Ablin, investiční ředitel Harris Private Bank. (zdroj: CNBC)

Ablin připomíná, že poté, co v březnu americké firmy propustily 36 000 zaměstnanců, v březnu 200 000 nových míst naopak nejspíš vytvořily. Celková nezaměstnanost by měla podle průzkumu agentury Reuters však zůstat nezměněna na hodnotě 9,7 procenta.

"Historicky platí, že po nárůstu pracovních míst následuje růst akciového indexu S&P 500," doplňuje svůj optimistický scénář Jack Ablin.

Skeptici, jako například Michael Pento, hlavní ekonom poradenské společnosti Delta Global Advisors, poukazují na to, že nově vytvořená místa budou spíše práce na poloviční úvazek nebo pracovní úvazky, které nabízejí nízký honorář. (zdroj: AP)

Ironií nejočekávanějšího makroukazatele týdne je, že bude oznámen v pátek, kdy budou severoamerické burzy kvůli svátkům uzavřeny. Reakce tak může zasáhnout jen trh derivátů, tzv. e-mini futures S&P 500, a dluhopisový trh. Oba budou ještě v pátek ráno otevřeny.

"Investoři se na páteční čísla připraví již v týdnu a určitě si před třídenním svátkem nenechají moc velké pozice," říká Gary Flam, portfolio manažer Bel Air Investment Advisors. (zdroj: AP)

Z další série makrodat se investoři mohou připravit například na index nákupních manažerů v průmyslu ISM (odhad 56 bodů).

Důležitá bude také spotřebitelská důvěra (odhaduje se zlepšení na 50 z 46 bodů) nebo středeční regionální index průmyslové aktivity (Chicago PMI).

Více než makroekonomické zprávy jsou trhy citlivé na přísun nových peněz na trh. Ty podle výzkumu společnosti EPFR tečou v posledních několika týdnech především do fondů, které investují do akcií.

reklama
reklama