Burzovní kalendář 12. 4. - 16. 4. 2010

| redakce

Podívá se index Dow Jones znovu nad psychologickou hodnotu 11 000 bodů? O tom může v nadcházejícím týdnu na Wall Street rozhodnout začátek výsledkové sezóny za první čtvrtletí. Na pražské burze budou investoři vyhlížet především informace o nových cenách produkce uhelné NWR.

Wall Street

Americké akcie mají za sebou nepřerušovanou 6týdenní růstovou jízdu, když v minulém týdnu přidal index S&P 500 1,38 % a další z velmi sledovaných indexů Dow Jones se v pátek dokonce na chvíli podíval nad 11 000 bodů.

Mezi další "rekordy" minulého týdne lze zařadit pokles indexu volatility VIX na nejnižší úrovně od podzimu 2007 a růst cen ropy, která se v týdnu v jednu chvíli obchodovala nad 87 USD za barel.

V nadcházejícím týdnu bude hrát prim výsledková sezóna, kterou v pondělí odstartuje po závěru obchodování na newyorské burze největší výrobce hliníku na světě společnost Alcoa.

Výsledky by podle analytiků JPMorgan, kteří jejím akciím snížili minulý týden investiční doporučení, měly být spíš slabší. Nervozitu před výsledky podtrhuje páteční pokles (-3,2 %).

I kdyby se Alcoa moc nepředvedla, čekají v záloze další výsledky firem, které mohou pozitivně překvapit. V úterý předloží investorům svá čísla čipový gigant Intel, ve čtvrtek Bank of America a internetový Google, a nakonec v pátek konglomerát General Electric.

"Výsledky firem budou velmi silné a projeví se v nich kombinace snižování nákladů a růstu tržeb," tvrdí Tobias Levkovich, hlavní investiční stratég Citigroup. (zdroj: CNBC)

Někteří investoři však zůstávají skeptičtí a domnívají se, že dobré hospodářské výsledky jsou již zohledněny v současných kurzech.

Hodně pozornosti bude příští týden věnováno hodnotě 11 000 bodů na indexu Dow Jones.

"Trh bude pokračovat v růstu a Dow se na 11 000 bodech udrží i v příštím týdnu,“ říká Benny Lorenzo, ředitel investiční společnosti Kaufman Brothers. (zdroj: AP)

Dow na 11 tisících? A co dál?

Společnosti zahrnuté v indexu S&P 500 by měly podle agentury Reuters v průměru vykázat nárůst zisků meziročně o 36 procent a tržeb o 10 procent.

I když budou mít další makroekonomické indikátory nebo řešení řeckých dluhů menší vliv na trh, investoři by měli přece jen sledovat například středeční Béžovou knihu FEDu, ve které centrální banka čtyřikrát za rok shrnuje kondici americké ekonomiky.

Další makroudálostí budou maloobchodní tržby za březen (odhad +1 %) nebo páteční index důvěry Univerzity v Michiganu, která by měla z únorové hodnoty 73,6 poskočit na 75 bodů.

"Všichni na trhu mluví o tom, jestli je současné ekonomické oživení již nezávislé na dalších ekonomických stimulech. A příští týden přibudou argumenty do diskuze," říká Mike Schenk, hlavní ekonom z Credit Union National Association. (zdroj: AP)

"Trh je zatím silný, s býčím výhledem. Přetrvávají překoupené podmínky trhu s možností korekce," říká ve svém technickém výhledu na příští týden opční obchodník Josef Košťál z Optionslock.cz.

datum událost
12-16/4 Výsledková sezóna (Alcoa, Intel, GE, Bank of America, Google)
14/4 Maloobchodní tržby
14/4 Béžová kniha FEDu
15/4 Průmyslová produkce
16/4 Index spotřebitelské důvěry
  • 1
  • 2
reklama
reklama