Burzovní kalendář 19. 4. - 23. 4. 2010

| redakce

Odstartovala páteční žaloba regulátora na Goldman Sachs významnější korekci na burzách v New Yorku, nebo bude tato událost v nadcházejícím týdnu zastíněna další vlnou pozitivních výsledkových překvapení? Vyspělé evropské trhy budou více než firemními a makroekonomickými novinkami ovlivněny islandským sopečným prachem a na parketu pražské burzy se bude pozornost ubírat k dalšímu kurzovému vývoji NWR a novým hospodářským číslům Unipetrolu.

Wall Street

Americké trhy v minulém týdnu ubraly na růstovém tempu a skončily více méně smíšeně, a to především kvůli pátečním ztrátám, které způsobila zpráva o tom, že regulátor trhu (SEC) obvinil banku Goldman Sachs z podvodu na derivátech (Dow Jones +0,19 %, S&P 500 -0,19 %).

Minimálně začátek týdne tak může ještě ovlivnit "kauza" okolo Goldman Sachs, podle některých obchodníků to může trvat i déle.

"Možná to bude jedno-, dvou- nebo třídenní záležitost, ale je možné, že se věci okolo Goldman Sachs budou skloňovat tři měsíce," říká Steve Grasso z investiční společnosti Stuart Frankel, a dodává: "Někteří investoři mají konečně důvod vybrat své zisky." (zdroj: CNBC)

Páteční události podle některých hráčů mohou spustit dokonce větší korekci.

"Goldman Sachs může být katalyzátorem, který konečně odradí investory od rizika, proto očekáváme minimálně krátkodobý odklon od rizikových aktiv, jako jsou akcie nebo komodity," říká Brian Dolan z makléřské společnosti GFT Forex. (zdroj: CNBC)

Investoři však nakonec události okolo Goldman Sachs mohou v příštím týdnu ignorovat, a to v případě, že v rámci dvaceti procent firem z indexu S&P 500, které příští týden reportují, budou znovu převažovat pozitivní výsledková překvapení.

Na výsledkové listině vyčnívá například výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola, výrobce spotřebního zboží a léků J&J a v rámci technologických firem Nokia nebo Apple.

Udržet akcie stále v dlouhodobé růstové trajektorii by mohly i technické faktory.

"Ani přes páteční korekci stále nedochází ke změně trendu," říká ve svém technickém výhledu na příští týden opční obchodník Josef Košťál z Optionslock.cz.

V makrokalendáři by investoři měli sledovat páteční zboží dlouhodobé spotřeby (odhad +0,1 %) nebo čtvrteční inflační čísla.

Obrázek o vývoji amerického nemovitostního trhu dá v týdnu statistika prodejů stávajících a nových domů.

Vliv nejen na americký akciový trh však mohou mít v příštím týdnu informace z Číny, která se rozhodla k razantním regulatorním krokům na realitním trhu (např. omezení přístupu k novým hypotékám).

datum událost
19-23/4 Výsledková sezóna (J&J, Citigroup, Coca-Cola, Boeing, Apple, Nokia, Ford)
22/4 Prodeje stávajících domů
22/4 Inflace - index výrobních cen
23/4 Zboží dlouhodobé spotřeby
23/4 Prodeje nových domů
  • 1
  • 2
reklama
reklama