Burzovní kalendář 26. 4. - 30. 4. 2010

| redakce

Vydrží nejdelší týdenní růstová štafeta od roku 2004 také v příštím týdnu? Na Wall Street o tom může rozhodnout slyšení vedení Goldman Sachs před americkým senátem nebo jednání FEDu. Vyspělé evropské trhy ovlivní víkendová jednání o řeckém dluhu a na pražské burze začne se zpožděním výsledková sezóna.

Wall Street

Index Dow Jones si v minulém týdnu připsal zisky již poosmé v řadě (+1,7 %). Také širokopásmový S&P 500 přidal 2,1 % a od březnových minim z roku 2008 je silnější o téměř osmdesát procent.

Pozitivní náladu nepokazilo ani vyšetřování banky Goldman Sachs nebo eskalace problémů okolo řeckého dluhu, které v pátek vyvrcholilo oficiální žádostí Řecka o finanční pomoc.

Býčí municí se v minulém týdnu staly znovu lepší než očekávané výsledky amerických korporací, např. Morgan Stanley nebo Applu.

V novém týdnu budou americké trhy ovlivněny především čtyřmi událostmi: výsledkem nedělního jednání MMF a EU o páteční žádosti Řecka o pomoc, zasedání FEDu, dále pokračující výsledkovou sezónou a předběžnými čísly o výkonu americké ekonomiky za první čtvrtletí.

Ale po pořádku. Řecko žádá finanční pomoc ve výši 60 miliard USD a trh bude netrpělivě čekat na detaily této "záchranné operace". Je velmi pravděpodobné, že peníze Řekové dostanou, ale nervozita, že v dlouhodobém horizontu čeká Řecko přece jen bankrot, přetrvává.

"Řecko je malá země, ale skutečným rizikem je rozšíření těchto problémů na další státy. Evropa ještě není z nejhoršího venku, a proto si myslím, že výnosy z dluhopisů ještě porostou," říká George Goncalves, stratég z japonské investiční banky Nomura. (zdroj: CNBC)

V týdnu také proběhne dvoudenní jednání FEDu, které vyvrcholí středečním oznámením o nastavení úrokových sazeb. Podle agentury Bloomberg se sice nečeká žádný pohyb na základní úrokové sazbě (0-0,25 %), ale FED by mohl aktualizovat svůj pohled na směřování ekonomiky.

Důležité bude úterý, kdy budou mít šéfové "obviněním zmítané" Goldman Sachs slyšení před vyšetřovacím výborem amerického senátu.

V nadcházejícím týdnu bude pokračovat výsledková sezóna. Mezi nejvíce sledované budou určitě patřit výrobce zemědělské a stavební techniky Caterpillar, výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble nebo těžařský gigant Exxon Mobil.

Již zveřejněné výsledky amerických korporací jsou zatím podle agentury Thomson Reuters velmi dobré, když 83 % firem překonalo očekávání trhu na úrovni zisku a 69 % na úrovni tržeb.

Fundamentálně dobré podmínky na trhu podporuje také technická analýza.

"Stále přetrvávají podmínky pro korekci a uvolnění překoupeného trhu, ale nejsou tak výrazné jako v minulých týdnech," takový je výhled Josefa Košťala, opčního obchodníka (Optionslock.cz).

V rámci makrodat se trh bude soustředit na páteční předběžné číslo o růstu hrubého domácího produktu za první čtvrtletí (odhad +3,4 %), dále na pondělní cenový index amerických nemovitostí S&P/Case-Shiller (+1,3 %) a spotřebitelskou důvěru za duben (odhad 54 bodů).

datum událost
26-30/4 Výsledková sezóna (Procter & Gamble, Caterpillar, Exxon Mobil, Motorola)
27/4 Nemovitostní index S&P/Case-Shiller
27/4 Spotřebitelská důvěra
28/4 FED - rozhodnutí o úrokových sazbách
30/4 Hrubý domácí produkt za I. čtvrtletí
  • 1
  • 2
reklama
reklama