Burzovní kalendář 5. 4. - 9. 4. 2010

| redakce

Wall Street dostal pro příští týden do vínku povzbudivá páteční čísla z trhu práce. Starý kontinent bude čekat na rozhodnutí o úrokových sazbách (ECB, BoE) a pražskou burzu může ve čtyřdenním obchodování ovlivnit dávka makroekonomických indikátorů.

Wall Street

Americké akcie udržely pozitivní tón obchodování také v minulém zkráceném týdnu a posílily v průměru o 0,74 procenta (index S&P 500). Velký pátek, kdy byly parkety burz v New Yorku zavřeny, přinesl povzbudivé informace z trhu práce, ale přímá reakce na tato data bude až při pondělním obchodování.

Někteří ekonomové považují páteční čísla za pozitivní, jiní připomínají, že se ještě nedá mluvit o trendu a že po historické stránce by mělo dříve dojít ke stabilizaci než k rychlé expanzi na trhu práce.

"Nezaměstnanost se stále drží blízko deseti procent, což je pro budoucnost stále velmi nebezpečná hodnota," poznamenal k pátečním číslům z trhu práce Justin Golden, stratég z poradenské firmy Macro Risk Advisors. (zdroj: AP)

Příští týden ovlivní vývoj obchodování na Wall Street také několik velkých aukcí pokladničních poukázek a státních dluhopisů, které proběhnou v pondělí, úterý a ve středu.

"Dluhopisový trh bude reagovat na páteční čísla z trhu práce, ale podle toho, kde je dnes výnos 10letého dluhopisu (pozn. 4 %), je oživení ekonomiky ještě úplně na začátku," říká Robert Pavlik, hlavní stratég z poradenské společnosti Banyan Partners. (zdroj: AP)

Důležitý bude také zápis z posledního jednání FEDu, který bude zveřejněn v úterý. Investoři se tak dostanou pod pokličku uvažování členů centrální banky o načasování případného zvyšování úrokových sazeb.

Z makrodat vyčnívá index nákupních manažerů ISM ve službách, který by měl v pondělí "ukázat" hodnotu 53,6 bodů - oproti únoru zlepšení o 3,6 bodu. Hodnoty indexu ISM nad padesát bodů mají indikovat ekonomickou expanzi.

Trh práce prověří prodej stávajících domů. Ty by měly podle odhadů oproti únoru klesnout o 1 procento.

Z korporátních zpráv mohou trh ovlivnit výsledky prodejů horké technologické novinky iPad, kterou o víkendu začala prodávat společnost Apple.

Po technické stránce by měli být investoři příští týden minimálně ostražití.

"Střednědobý výhled je stále býčí. Extrémně překoupený trh však může způsobit krátkodobou, silnou korekci," říká ve svém výhledu opční obchodník Josef Košťál z Optionslock.cz.

Fundamentální pohled, který vychází například z udržitelnosti firemních zisků, naznačuje, že je americký trh nyní mírně přeceněný.

datum událost
5/4 ISM - index nákupních manažerů ve službách
5/4 Prodeje stávajících domů
5/4 Zápis z posledního zasedání FEDu
8/4 Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti
  • 1
  • 2
reklama
reklama