Burzovní kalendář 3. 5. - 7. 5. 2010

| redakce

Goldman Sachs a BP. Dvě společnosti, kvůli kterým může skončit Wall Street v příštím týdnu znovu v červených číslech a nemusí ji zachránit ani případná lepší páteční nezaměstnanost. Vyspělou Evropu čeká řecká dluhová odysea a do Burzovního paláce v Rybné ulici dorazí v obálce výsledky Komerční banky a mediální společnosti CME.

Wall Street

Americké akcie mají za sebou nejhorší týden od konce ledna, a to především kvůli zprávě o trestním vyšetřování banky Goldman Sachs. Negativní vliv na hlavní indexy měly také zprávy ze starého kontinentu, konkrétně snížení ratingu Řecka, Portugalska a Španělska (Dow -1,4 %, S&P 500 -1,7 %, Nasdaq -1,9 %).

Začátek květnového obchodování mohou ovlivnit negativní faktory z minulého týdne, ke kterým se ještě může přidat ekologická katastrofa, kterou způsobuje neuzavřený ropný vrt společnosti BP v Mexickém zálivu.

"Tři velké propady za poslední dva týdny ukázaly, že kurzy by mohly jít dolů a že se dostáváme do jiné fáze trhů - menší stability a větších cenových výkyvů," takový technický výhled má opční obchodník Josef Košťal (Optionslock.cz).

historická výkonnost S&P500

Kromě aktuálních novinových titulků však burzy v New Yorku může ovlivnit burzovní almanach, který říká, že v květnu je nejlepší čas se akcií zbavit - Sell in May and Go Away.

"Letos se podle mého názoru toto přísloví nenaplní, podobně jako tomu bylo u dalších burzovních pouček, které od března minulého roku prostě nefungují," tvrdí Bindy Chadha, hlavní stratég Deutsche Bank. (zdroj: AP)

Nejdůležitějším makročíslem týdne bude páteční nezaměstnanost.

"Přesně před rokem americké firmy propustily 753 000 zaměstnanců, letos americké firmy naopak přidají 145 000 nových pracovních míst," říká Mike Feroli, ekonom z JPMorgan. Celková nezaměstnanost by měla zůstat beze změny na hodnotě 9,7 %. (zdroj: AP)

Makrokalendář v týdnu doplní ještě index nákupních manažerů v průmyslu a ve službách ISM a prodeje stávajících domů.

Nelze také zapomenout na výsledkovou sezónu, která příští týden nabídne výsledky hospodaření více než stovky firem z indexu S&P 500.

Na výsledkové listině figurují například farmaceutické společnosti Pfizer a Merck, dále vydavatel platebních karet Mastercard nebo výrobce potravin Kraft Foods.

datum událost
3-7/5 Výsledková sezóna (Pfizer, Merck, Time Warner, Kraft Foods, Mastercard)
3/5 ISM - index nákupních manažerů v průmyslu
4/5 Prodeje stávajících domů
7/5 Nezaměstnanost
  • 1
  • 2
reklama
reklama