Burzovní kalendář 24. 5. - 28. 5. 2010

| redakce

Zastaví strach z přísnější monetární politiky, úvěrové problémy v Evropě a bankovní regulace v USA cyklické oživení světové ekonomiky a přinesou ještě hlubší propad na akciových trzích? Komplexní otázka, na kterou budou investoři hledat odpověď také v novém, s velkou pravděpodobností znova velmi kolísavém burzovním týdnu.

Americké akcie si z minulého vysoce kolísavého týdne odnesly velkou ztrátu, když všechny hlavní akciové indexy umazaly mezi 4 až 5 procenty. Aby byla statistika úplná, index Dow Jones ztratil v květnu již 7,5 procenta a přísloví "Sell in May and Go Away" se letos zatím naplňuje.

"Čeká nás znovu volatilní týden, kde uvidíme pohyby kurzů oběma směry. Celkově by však mohlo být obchodování stabilnější než v minulých pěti obchodních seancích," říká Bob Doll, viceprezident fondů privátního kapitálu BlackRock (zdroj: AP)

"Americké makroindikátory nebudou hrát v novém týdnu tak velkou roli jako nejistota, která stále proudí z Evropy," takový výhled má Michael James, výkonný ředitel makléřské společnosti Wedbush Morgan Securities, a dodává: "Na trhu stále dominuje negativní nálada."

"Investory nestraší jen evropské úvěrové problémy, ale také obavy z výraznějšího zpomalení čínské ekonomiky," říká Gary Flam, portfoliomanažer z Bel Air Investment Advisors. (zdroj: AP)

Nejistotu na trhu prohlubují také nové regulační zákony finančního trhu, které by měly být schváleny americkým kongresem do 4. července.

I přes výše zmíněné obavy, které nejvíce ovlivňují trh, by měly makroekonomické novinky v novém týdnu podle analytiků potvrdit probíhající oživení americké ekonomiky.

Investoři se dozví hned v pondělí statistiku prodejů stávajících domů (odhad 5,65 mil.), o den později kondici nemovitostního trhu prověří cenový index S&P/Case Shiller (odhad +2,4 %).

Nejdůležitějším makročíslem týdne bude čtvrteční zpřesněný údaj o růstu americké ekonomiky za první tři měsíce letošního roku (odhad +3,3 %) a svoji váhu budou mít také čtvrteční pravidelné žádosti o podporu v nezaměstnanosti a páteční index důvěry Univerzity v Michiganu.

Závěr výsledkové sezóny bude patřit například výrobci luxusních šperků Tiffany, velkoobchodnímu řetězci Costco nebo výrobci kečupů Heinz.

Jak hluboko ještě může trh klesnout? To bude otázka, která bude investory zajímat nejvíce.

"Manažeři velkých fondů mají plně zainvestováno a mají jen velmi málo hotovosti, proto musí na požadavky podílníků reagovat prodejem dosavadních pozic, což samozřejmě přináší na trh více prodejního tlaku," vysvětluje aktuální situaci Rick Bensignor, hlavní stratég z investiční společnosti Execution Noble, a přidává svůj výhled: "S&P se nejdřív dotkne 1 060 bodů a následně ho čeká pád na 950." (zdroj: CNBC)

Negativní výhled má také Todd Horwitz, obchodník a hlavní stratég z Adam Mesh Trading Group. "Trh je celkově v sestupném trendu." (zdroj: CNBC)

Naopak v lepším světle vidí americký trh Josef Košťál, obchodník s opcemi (Optionslock.cz). "Jsme v silně přeprodaných podmínkách, které budou pravděpodobně vést ke krátkodobému růstu zpět k 20dennímu klouzavému průměru indexu S&P 500."

datum událost
24-28/5 Výsledková sezóna (Heinz, Tiffany, Costco)
24/5 Prodeje stávajících domů
25/5 Spotřebitelská důvěra
27/5 Hrubý domácí produkt za I. čtvrtletí 2010
28/5 Index důvěry Michiganské univerzity
  • 1
  • 2
reklama
reklama