Burzovní kalendář 31. 5. - 4. 6. 2010

| redakce

Wall Street čeká zkrácený týden, ve kterém by se měla pozornost investorů již odklonit od evropských problémů směrem k americké ekonomice. Pražská burza by mohla pozitivně přijmout výsledky parlamentních voleb.

Wall Street

Všechny hlavní americké akciové indexy v minulém týdnu znovu ztrácely (Dow -2,79 %, Nasdaq -0,53 %, S&P 500 -2,30 %) a za celý květen umazaly skoro 8 procent. Ještě větší měsíční ztrátu vykázala ropa (-12,7 %), naopak zlato přidalo 2,7 %.

A jak může vypadat obchodování v červnu?

"Máme před sebou několik dalších měsíců zvýšené volatility," říká Andrew Neale, portfoliomanažer z investiční společnosti Fogel Neale Partners, a dodává: "Evropské problémy by však neměly mít na vývoj na Wall Street tak velký vliv." (zdroj: AP)

Investoři by se tak mohli více soustředit na skutečnou kondici americké ekonomiky a ocenění akcií.

"Americký trh je na současných hodnotách relativně velmi atraktivní. Růst zisků firem a zaměstnanost potáhnou americkou ekonomiku a přilákají peníze, které jsou nyní mimo trhy, a to nejen v USA, ale také v zámoří (Evropě a Asii)," tvrdí Joseph Quinlan, hlavní stratég investiční společnosti U.S. Trust. (zdroj: Reuters)

Momentální atraktivitu amerických akcií vyjadřuje i velmi vysoká tzv. přeprodanost trhu.

"Pravděpodobně budeme svědky krátkodobého, rychlého býčího pohybu nahoru. Nesmíme přitom však zapomenout, že trend je stále dolů," říká opční trader Josef Košťal (Optionslock.cz).

Burzy v New Yorku jsou v pondělí z důvodu státního svátku uzavřené, ale hned v úterý se investoři seznámí s řadou důležitých makroindikátorů.

Stavební výroba v dubnu by měla zůstat beze změny oproti březnovému růstu +0,2 %. Index nákupních manažerů v průmyslu ISM by měl vykázat za květen hodnotu 58,9 (duben 60,4 bodů). Každopádně hodnoty nad 50 bodů indikují ekonomickou kontrakci a stále potvrzují oživení americké ekonomiky.

Nejdůležitějším číslem však bude páteční nezaměstnanost. Podle odhadu agentury Reuters by měla v květnu americká ekonomiky vytvořit (mimo zemědělství) 563 tisíc pracovních míst a celková nezaměstnanost poklesnout o desetinu na 9,8 procenta.

"Investoři by měli sledovat především růst v privátním sektoru," říká Stephen Stanley, ekonom z makléřské společnosti Pierpont Securities. Jeho odhad je nastaven na úrovni 230 tisíc pracovních míst. (zdroj: CNBC)

Vývoj v červnu také může ovlivnit start hurikánové sezóny, která by měla být letos mimořádně silná. Podle National Oceanic and Atmospheric Administration by letos mohlo být 14 až 23 tropických bouří, z nichž 8 až 14 by mohlo přerůst v hurikány.

datum událost
31/5 Státní svátek - uzavřené trhy
1/6 ISM - index nákupních manažerů v průmyslu
2/6 Prodeje domů
4/6 Nezaměstnanost
  • 1
  • 2
reklama
reklama