Burzovní kalendář 10. 5. - 14. 5. 2010

| redakce

Diskuse nad tím, co vlastně způsobilo čtvrteční volný pád akcií na newyorské burze, bude dominovat vývoji obchodování na Wall Street také v novém týdnu. Evropské trhy budou znovu pod "tržním a sociálním vlivem" zemí ze skupiny PIIGS a náladu na pražské burze mohou po výprodejích z minulého týdne ovlivnit hospodářské výsledky společností ČEZ nebo Unipetrol.

Wall Street

Americké akcie mají za sebou nejhorší týden od začátku velkolepé býčí jízdy, která odstartovala v březnu minulého roku. Index Dow Jones ztratil 4,7 procenta, technologický Nasdaq necelých 8 %. Výprodej provázel také trh s ropou, která poklesla až k 75 USD za barel (-12,8 %). Kromě toho také dramaticky vyskočila hodnota "indexu strachu" VIX z 20 na 40 bodů.

"Trh zase dokázal, že dlouhodobě nízká volatilita vede k velkým problémům. Takto výrazná korekce přišla nakonec dřív, než mnozí z nás čekali," říká opční trader Josef Košťál (Optionslock.cz).

Naopak zlato potvrdilo svoji pověst bezpečného přístavu a s desetiprocentním ziskem skončilo minulý týden nad 1 210 USD za unci. Úprk do bezpečí se také pozitivně podepsal na dolaru, který se kvůli "řeckému dluhovému syndromu" dostal na nejsilnější úroveň vůči euru za více než rok.

"Minulý týden byl jasným výsledkem bouře nejistoty a doufejme, že se příští týden část obav rozptýlí," říká burzovní veterán Art Cashin z UBS Financial Services. (zdroj: Reuters)

Investoři nejen na Wall Street se budou v nadcházejícím týdnu snažit strávit, co se vlastně stalo při čtvrtečním obchodování na parketu newyorské burzy a jaké dopady to může mít na další vývoj obchodování v letošním roce. (zdroj: Reuters)

"Všechno na trhu plně souvisí s důvěrou, která byla v minulém týdnu především u drobných investorů otřesena," říká Art Hogan, analytik z investiční společnosti Jefferies a dodává: "Investoři budou chtít vysvětlení, co se ve čtvrtek stalo, a jasné ujištění, že se takové věci nebudou opakovat. Do té doby se jejich důvěra v trh nevrátí." (zdroj: AP)

Samotné burzy se snaží zodpovědnosti za čtvrteční chaos vyhnout.

"Naše systémy fungovaly úplně bez problémů," tvrdí šéf elektronické burzy Nasdaq, který poukazuje na to, že akcie na Nasdaqu kótovaných akcií, jako jsou např. Intel nebo Microsoft, zaznamenaly jen menší propad, naopak akcie na newyorské burze (NYSE) obchodované P&G provázel volný pád.

"Snažíme se v takových případech najít pro akcie tržní podporu. Akcie na NYSE takový luxus nemají, příkladem byly akcie P&G, o které nebyl žádný zájem."

Kritikou na adresu newyorské burzy nešetří ani známý investor Jim Rogers, který se nebojí použít ostřejší slova. "Newyorská burza by za tohle měla viset." (zdroj: Bloomberg)

Ředitel newyorské burzy Duncan Niederauer se brání a tvrdí, že za propad mohla s velkou pravděpodobností chyba v elektronickém obchodování. "Nezříkáme se zodpovědnosti, ale buďme, prosím, konstruktivní." (zdroj: CNBC)

reklama
reklama