Burzovní kalendář 14. 6. - 18. 6. 2010

| redakce

Ropná katastrofa, mistrovství světa ve fotbale a řádění čarodějnic. Netradiční kombinace, která však může příští týden zamíchat vývojem obchodování na světových burzách daleko více než výsledky firem nebo makroekonomická data.

Wall Street

Americké akcie přerušily třítýdenní ztrátovou šňůru, v uplynulých pěti obchodních dnech index Dow přidal 2,8 %.

V nadcházejícím týdnu sehraje roli ve vývoji hlavních akciových indexů například čtvrteční slyšení šéfů předních ropných společností před americkým kongresem nebo samotná schůzka generálního ředitele BP s prezidentem Obamou.

Na korporátní úrovni o sobě dá slyšet doručovatelská společnost FedEx, která ve středu oznámí své čtvrtletní výsledky. Společnost FedEx je považována za určitý barometr ekonomické aktivity a případně tak může ovlivnit náladu na Wall Street.

"Trh je v současné době velice citlivý na jakékoliv špatné zprávy, ale stále to spíše vypadá na komplikovaný vývoj obchodování než na ekonomickou recesi s dvojitým dnem," říká Howard Present z investiční společnosti F-Squared. (zdroj: AP)

"Kolísavé obchodování s námi nejspíš zůstane ještě měsíc nebo dva. Pokud je historie nějakým vodítkem, období rizikové averze trvá v průměru 36 dní, což vychází na přibližně polovinu července," takový výhled podpořený historickou statistikou dává Binky Chadha, investiční stratég z Deutsche Bank. (zdroj: CNBC)

Více volatilní obchodování také může přivodit páteční "řádění čaroděnic", tzv. quadruple witching, kdy v jeden den dochází k vypořádání opcí na akcie a burzovní indexy a zároveň futures na akcie a indexy.

Na vývoji obchodování na burzách se také začne podepisovat světový šampionát ve fotbale.

"Obchodníci od Londýna až po Asii se budou celé dny dívat na fotbal a tak se není čemu divit, že citelně opadne obchodní aktivita," říká Brian Dolan, analytik serveru Forex.com (zdroj: CNBC)

Svátek fotbalu akciím historicky nepřeje

Okrajově mohou zasáhnout do vývoje makroekonomická data, z nichž vyčnívají například středeční inflační čísla (odhad -0,2 %), která nejspíše ukáží, že americkou ekonomiku může brzy ohrožovat deflace.

Mezi další zveřejňované ekonomické parametry bude patřit průmyslová produkce (odhad 0,7 %) a v poslední době velmi sledované týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti.

Vývoj nemovitostního trhu prověří počet nově zahájených staveb staveb domů (odhad 654 tis.).

datum událost
16/6 Inflace - index spotřebitelských cen
16/6 Počet nově zahájených staveb
16/6 FedEx - hospodářské výsledky
17/6 Týdenní počet žádostí o podporu
  • 1
  • 2
reklama
reklama