Burzovní kalendář 21. 6. - 25. 6. 2010

| redakce

Wall Street bude příští týden napjatě sledovat Kongres, který má na stole zásadní reformu bankovního systému. Svoji roli sehraje také zasedání Fedu. Parkety vyspělých západoevropských burz mohou být ovlivněny indexy firemní důvěry a v Praze zasedne s novým šéfem v čele rada guvernérů ČNB.

Wall Street

Navzdory velké kolísavosti a nízkým objemům obchodů skončily americké akcie minulý týden ve slušném zisku (Dow Jones +2,4 %).

V nadcházejícím týdnu politicky zasáhne burziány závěrečná debata o podobě nové regulace finančního systému, kterou bude v týdnu projednávat americký Kongres.

"Nejdůležitější částí těchto nových regulatorních podmínek bude jejich okamžitý dopad na finanční trh. Banky budou nejspíš donuceny k navyšování kapitálu, což samozřejmě bude mít citelný dopad na jejich ziskovost," tvrdí Jason Trennert, hlavní stratég ze Strategas Research. (zdroj: CNBC)

Hlavní makroekonomickou událostí se v týdnu může stát dvoudenní zasedání bankéřů americké centrální banky Fed. I když se podle odhadů agentury Bloomberg sazby zvyšovat nebudou, v doprovodném komentáři budou investoři usilovně hledat nápovědu, kdy k růstu sazeb může dojít.

"Je to jednoduché. Inflace není problém, a proto nechá Fed sazby beze změny po delší dobu," říká Robert Pavlík, hlavní stratég z investiční společnosti Banyan Partners. (zdroj: Reuters)

Někteří ekonomové si od zasedání přesto slibují stanovisko k posledním nepřesvědčivým číslům z trhu práce a náznakům oslabení průmyslové výroby a nemovitostního trhu. Nemluvě o zpomalení v Evropě a Číně. Kombinace faktorů, která by mohla negativně ovlivnit ekonomický růst v druhém pololetí letošního roku.

"Nevěřím v ekonomické oživení. Ekonomika zpomaluje, Ben Bernanke se znovu uchýlí k pumpování peněz do ekonomiky a vláda bude muset připravit stimulační balíčky na podporu zaměstnanosti," říká Michael Pento, hlavní ekonom z poradenské společnosti Delta Global Advisors. (zdroj: AP)

Kromě Fedu a Kongresu bude pro vývoj amerických akcií důležitá středeční statistika prodejů nových domů (odhad 488 tis.), dále pak údaje o prodejích nábytku nebo ledniček - souhrnně zboží dlouhodobé spotřeby (odhad -1,2 %). Týden pak uzavře hodnota indexu důvěry Michiganské univerzity, která by měla podle odhadů zůstat na 75,5 bodu.

Investoři budou také bedlivě naslouchat novinkám z korporátního světa, především ve světle nadcházející výsledkové sezóny. Konkrétně půjde o odhady prodejů výrobce mobilních telefonů Research in Motion nebo softwarových společností Adobe a Oracle.

Spekulativní hra bude znovu provázet akcie společnosti BP, která minulý týden rozhodla pozastavit vyplácení dividend, a akcie od této zprávy posílily přibližně o deset procent. Růst nezastavilo ani další snížení ratingu.

Na zotavení kurzu těžařské společnosti BP sází podle Davida Brzka z Fio banky také většina českých drobných investorů.

datum událost
23/6 Fed - rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb
23/6 Prodeje nových domů
24/6 Zboží dlouhodobé spotřeby
25/6 Index důvěry Michiganské univerzity
  • 1
  • 2
reklama
reklama