Burzovní kalendář 12. 7. - 16. 7. 2010

| redakce

Start americké výsledkové sezóny může dát investorům nejen na Wall Street odpověď, jak se společnosti zatím vypořádávají s evropskou úvěrovou krizí a indikacemi o zpomalení globálního ekonomického oživení. Pražská burza si na výsledky firem musí ještě počkat, a tak bude index PX nejspíš znovu pod silným vlivem vývoje na okolních trzích.

Wall Street

Americké akcie zažily v minulém zkráceném obchodním týdnu (pozn. v pondělí byl státní svátek) nejsilnější růst od začátku roku.

Lepší čísla z trhu práce pomohla zchladit obavy z "nástupu" recese s dvojitým dnem a index S&P 500 přidal 5,4 procenta. Zisky nad pět procent zaznamenaly také indexy Dow Jones a Nasdaq 100.

"Trh v minulém týdnu rostl také v očekávání dobrých hospodářských výsledků za druhé čtvrtletí," říká Tyler Vernon, investiční ředitel Biltmore Capital. (zdroj: CNN)

Trošku jiné vysvětlení pro růst v minulém týdnu má David Twibell, ředitel investiční společnosti Colorado Capital Bank. "Jednalo se jen o nucené zavírání sázek na pokles, které navíc nebylo podpořeno objemy obchodů." (zdroj: CNN)

Minimálně krátkodobý pozitivní efekt výsledkové sezóny však nelze vyloučit, a to především proto, že by společnosti zastoupené v indexu S&P 500 měly meziročně zvýšit své zisky o 27 procent. (zdroj: Reuters)

Příští týden odkryje své hospodaření pět společností z indexu Dow Jones. Neoficiální start patří tradičně společnosti Alcoa, největšímu výrobci hliníku na světě, která oznamuje hned v pondělí (odhad čistého zisku 0,12 USD/akcii).

Z finančního sektoru se investoři dozvědí čísla například od Bank of America nebo JPMorgan. Svůj vliv na technologický sektor budou mít výsledky výrobce čipů Intel, který oznamuje stejně jako konglomerát GE v pátek.

"Domníváme se, že společnosti v průměru překonají odhady o pět až šest procent," říká Binky Chadha, hlavní analytik z Deutsche bank, a dodává: "Akcie jsou již levné a v okamžiku, kdy se firmy pochlubí lepšími čísly, bude tlak na růst jejich tržních kurzů." (zdroj: CNBC)

Z amerického makrokalendáře vyčnívají v novém týdnu středeční maloobchodní tržby (odhad -0,2 %) a páteční inflační čísla.

datum událost
12-16/7 Výsledková sezóna (Alcoa, Citigroup, Google, JPMorgan)
14/7 Maloobchodní tržby
16/7 Inflace - index spotřebitelských cen
  • 1
  • 2
reklama
reklama