Burzovní kalendář 19. 7. - 23. 7. 2010

| redakce

Wall Street čeká v novém týdnu výsledková smršť, ve které zveřejní své kvartální výsledky čtvrtina největších veřejně obchodovaných firem. Evropské burzovní parkety budou ovlivněny výsledky bankovních stres testů a na pražské burze bude větší pozornost směřovat k akciím tabákové společnosti Philip Morris.

Wall Street

Americké akcie v minulém týdnu umazaly 1 procento ze své hodnoty, a to především kvůli "výsledkově nepovedenému" závěru týdne, ve kterém Bank of America strhla svojí váhou dolů celý trh. Podíl na negativním týdnu na indexu Dow Jones měl také Boeing, který klesal po oznámení další prodlevy v dodávce nových letadel.

Další týden bude na Wall Street ve znamení výsledkové sezóny. Více než 125 firem z indexu S&P 500, včetně jedenácti z třiceti společností zastoupených v indexu Dow Jones, se podělí s investory o svá hospodářská čísla za druhé čtvrtletí.

V pondělí to budou technologický gigant IBM nebo letecká společnost Delta. O den později kvůli nedávno vyměřené pokutě velmi diskutovaná banka Goldman Sachs nebo výrobce spotřebního zboží a léků J&J.

Středa bude patřit výrobci nealkoholických nápojů Coca-Cola nebo největší internetové aukční síni na světě eBay. Ve čtvrtek nabídne své výsledky hospodaření Microsoft a v závěru týdne prodejce rychlého občerstvení McDonald's nebo automobilka Ford.

Otázkou je, jak by se měli investoři v tomto období chovat. Radu nabízí například burzovní guru Jim Cramer, který radí před výsledky s akciemi neobchodovat a raději je pečlivě analyzovat.

"Z již zveřejněných výsledků vidíme, že v účetních knihách firem pokračuje oživení, ale z výhledů na další období je cítit strach, že se může vrátit recese," říká Timothy Ghriskey, investiční ředitel Solaris Asset Management. (zdroj: AP)

Makrokalendář sice nemůže konkurovat výsledkové sezóně, ale vzhledem k tomu, že investoři v poslední době reagují spíše na negativní zprávy, není dobré jej zcela ignorovat.

V nadcházejícím týdnu stojí za pozornost čísla z nemovitostního trhu. Konkrétně počet nově zahájených staveb. Odhad mluví o meziměsíčním poklesu z 593 tisíc na 570 tisíc.

"Realitní trh je stále velmi slabý. Sice by mohly pomoci levné a již dostupné hypotéky, ale pro udržení oživení bude zásadní zlepšení situace na pracovním trhu," říká Bill Hampel, hlavní ekonom Credit Union National Association. (zdroj: Reuters)

Důležité budou také pravidelné čtvrteční týdenní žádosti o podporu a předstihové ukazatele (odhad -0,4 %).

Investoři budou také sledovat projev Bena Bernankeho před bankovním výborem amerického Senátu a Kongresu, který by mohl naznačit, jaké další mimořádné kroky chystá Fed pro udržení ekonomického oživení.

datum událost
19-23/7 Výsledková sezóna (Caterpillar, IBM, McDonald's, Goldman Sachs, Ford)
20/7 Počet nově zahájených staveb
21/7 Vystoupení Bena Bernankeho v Kongresu
22/7 Předstihové ekonomické indikátory
  • 1
  • 2
reklama
reklama