Burzovní kalendář 26. 7. - 30. 7. 2010

| redakce

Přebíjí dobré hospodářské výsledky firem obavy z návratu recese? Na to odpoví další, velmi intenzivní výsledkový týden na obou stranách Atlantiku. Pozadu nebude ani pražská burza, na které se chystají odtajnit výsledky hospodaření uhelná NWR, Erste Bank a společnost Telefónica 02 ČR.

Wall Street

Americké akcie přežily také druhý výsledkový týden se ctí a index S&P 500 povylezl za pět obchodních seancí o 3,55 %. Ještě lépe si vedl technologický Nasdaq, který přidal 4,15 %.

Dobrá nálada byla podpořena kvalitními výsledky reportujících firem a úlevou z pátečního zveřejnění zátěžových testů evropských bank. Celkově tak Wall Street zaznamenala druhý nejlepší týden od začátku roku.

Novému týdnu budou znovu dominovat výsledky společností. V popředí zájmu budou čísla s ekologickou "megakatastrofou" bojující BP nebo konkurenční Exxon Mobil.

Vliv na index Dow Jones může mít výsledek hospodaření výrobce letadel Boeing, který oznamuje ve středu. Finanční instituce zastoupí na výsledkové listině vydavatel platebních karet Visa.

"Výsledky společností jsou zatím velmi dobré a výhledy na další období se zlepšily, což ukazuje, že by v dalším čtvrtletí nemělo dojít k oslabení zisků a tržeb," říká analytik Barry Knapp z Barclays Capital. (zdroj: CNBC)

Jeho slova podporuje dosavadní statistika, která říká, že z dosavadních výsledků (zhruba třetiny firem) bylo 78 % lepších než odhady na úrovni zisku a 67 % na úrovni tržeb.

"Domnívám se, že bude pokračovat trend, kdy firmy ujišťují investory, že americká, ale i světová ekonomika bude růst a nehrozí jí recese s dvojitým dnem," říká Gary Flam, portfoliomanažer z investiční společnosti Bel Air Investment Advisors. (zdroj: AP)

V rámci makrokalendáře bude nejdůležitější pátek, kdy budou zveřejněna čísla o hrubém domácím produktu. V kombinaci s rovněž pátečními prodeji zboží dlouhodobé spotřeby může jít o nápovědu toho, jak udržitelné je probíhající ekonomické oživení.

Makrodata z předešlých týdnů však nevěstí nic zázračného a řada analytiků v čele s Goldman Sachs snížila odhady HDP ze tří na dvě procenta.

Mezi další důležité indikátory bude patřit středeční hodnota indexu spotřebitelské důvěry a páteční index výrobních manažerů v Chicagu.

datum událost
26-30/7 Výsledková sezóna (Visa, Exxon Mobil, Boeing, Motorola)
26/7 Prodej nových domů
27/7 Spotřebitelská důvěra
28/7 Zboží dlouhodobé spotřeby
28/7 Hrubý domácí produkt
  • 1
  • 2
reklama
reklama