Burzovní kalendář 2. 8. - 6. 8. 2010

| redakce

Investoři na Wall Street se po vydařeném červenci budou zkraje nového měsíce zajímat především o trh práce. V západní Evropě nad úrokovými sazbami zasednou bankéři centrální bank a na pražské burze odtajní ve středu výsledky svého čtvrtletního hospodaření Komerční banka.

Wall Street

I přes výkonnostně nevýrazný týden (S&P 500 -0,1 %) si americké akcie připsaly za celý červenec zisk ve výši necelých sedmi procent, což je nejlepší měsíční výsledek za posledních dvanáct měsíců.

Červnové nákupy podpořily především dobré výsledky firem, které v první polovině výsledkové sezóny ve více než 75 procentech případů překonaly očekávání investorů a přebily nevýrazné makrozprávy, které byly korunovány horším pátečním HDP.

Červenec se naopak nepovedl zlatu, které ztratilo okolo pěti procent. Velký propad zaznamenal také index strachu VIX, když tento indikátor kolísavosti spadl o třicet procent.

V týdnu bude pokračovat výsledková sezóna, ve které odkryje svá hospodářská čísla okolo stovky firem z hlavního indexu S&P 500. Investoři se dozví čísla například od výrobce potravin Kraft, vydavatele platebních karet MasterCard, výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble nebo Buffettova fondu Berkshire Hathaway.

"Výsledková sezóna se zatím vyvíjí příznivě, ale výsledky firem nejsou tak dobré, jako byly v prvním čtvrtletí," říká Stuart Freeman, hlavní stratég Wells Fargo Advisors, a dodává: "Je možné, že se ještě v závěru výsledkové sezony posunou hlavní indexy vzhůru, ale na podzim budou trh ovlivňovat sezónní faktory, takže bude znovu rozkolísaný." (zdroj: CNBC)

Více pozornosti na sebe v novém týdnu strhnou makrodata. Konkrétně pondělní index nákupních manažerů v průmyslu ISM (odhad 53,2 bodu oproti červnovým 53,8 bodu), dále pak úterní osobní příjmy a výdaje, které by měly mírně růst (odhad 0,2 % resp. 0,1 %). Číslem týdne však bude páteční nezaměstnanost.

"Když se podíváte bez předsudků na pracovní trh, tak tou špatnou zprávou je, že nezaměstnanost zůstává vysoká, na druhé straně však privátní sektor začíná na měsíční bázi vytvářet nová pracovní místa, což je věc, na kterou se budou investoři soustředit," říká analytik Peter Cardillo z investiční společnosti Avalon Partners. (zdroj: AP)

Soukromý sektor by měl vytvořit za červenec 30 tisíc nových pracovních pozic, poté co jich přidal v předminulém měsíci jen 13 tisíc. Celková nezaměstnanost by měla i přes tento pozitivní výhled mírně růst, a to z 9,5 na 9,6 procenta.

Wall Street může ovlivnit i pondělní výsledek výkonu čínského průmyslu (index PMI) a pondělní vystoupení šéfa Fedu Bena Bernankeho.

datum událost
2-6/8 Výsledková sezóna (Procter & Gamble, Mastercard, AIG, Kraft, Pfizer)
2/8 ISM - index nákupních manažerů v průmyslu
3/8 Osobní příjmy a výdaje
6/8 Nezaměstnanost
  • 1
  • 2
reklama
reklama