Burzovní kalendář 23. 8. - 27. 8. 2010

| redakce

Wall Street bude v novém týdnu naslouchat především projevu šéfa Fedu Bena Bernankeho a navíc porovnávat nová data z nemovitostního a pracovního trhu. Na pražské burze jde do finále výsledková sezóna, své čtvrtletní výsledky zveřejní hned čtyři společnosti.

Wall Street

Většina amerických akcií utrpěla v minulém týdnu menší ztráty, měřeno indexem S&P 500 0,7 %. Obchodování bylo však objemově velmi slabé, protože si řada investorů a makléřů v závěru srpna jako pravidelné užívá dovolené.

Trh netrápí jen nízké objemy obchodů, ale především řada makroekonomických otazníků.

"Trh je zaseknutý. Buď dostanou investoři data, která potvrdí, že jdeme do další recese, nebo přijdou informace, které to vyvrátí," říká Bill Stone, hlavní stratég z PNC Wealth Management. (zdroj: CNBC)

Další směřování akciových trhů může proto ovlivnit především páteční projev šéfa Fedu Bena Bernankeko.

Ekonomové očekávají, že dá na stůl více podrobností o tom, jakým způsobem bude dál stimulovat ekonomiku, a upřesní, jak velké budou odkupy dluhopisů, se kterými Fed "zlehka" začal v minulých týdnech.

"Pokud poroste nezaměstnanost, je pro Fed nejlepším řešením další kvantitativní uvolňování," říká Mark Zandi, hlavní ekonom ze serveru Economy.com.

Z makrodat se bude nejvíce pozornosti točit okolo středeční hodnoty objednávek zboží dlouhodobé spotřeby (odhad +3,0 %), dále budou investoři sledovat pravidelné čtvrteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti (odhad 485 tisíc) a páteční revizi hrubého domácího produktu za druhé čtvrtletí.

"Očekávám růst jen ve výši 1,1 procenta," napsal v reportu klientům Steven Wieting, ekonom ze Citigroup, který tak snížil svůj původní odhad o půl procentního bodu.

Odolnost realitního trhu vůči případné recesi s dvojitým dnem prověří v týdnu prodeje stávajících a nových domů.

Trh by se také mohl dočkat nových fúzí a akvizic, které v srpnu nabyly na síle. Jen v minulém týdnu nakupoval například Intel, který za výrobce bezpečnostního softwaru McAfee zaplatil 7,7 miliardy USD.

Podle agentury Thomson Reuters dosáhl objem fúzí a akvizic v srpnu téměř 90 miliard USD, což jen nejvíce od podzimu loňského roku.

Samotný závěr americké výsledkové sezóny obstará například prodejce rychlého občerstvení Burger King nebo výrobce čipů JDS Uniphase.

datum událost
23-27/8 Výsledková sezóna (Burger King, Toll Brothers, Tiffany, JDS Uniphase)
24/8 Prodej stávajících domů
25/8 Zboží dlouhodobé spotřeby
27/8 HDP za II. čtvrtletí
27/8 Vystoupení Bena Bernankeho (Fed)
  • 1
  • 2
reklama
reklama