Burzovní kalendář 30. 8. - 3. 9. 2010

| redakce

Nejistota a strach z dalšího vývoje světové ekonomiky může být v příštím týdnu na burzovních trzích ještě umocněn začátkem historicky nejhoršího akciového měsíce v roce. Nálada na pražské burze zůstává také chmurná, jiskru naděje mohou přinést snad jen úterní výsledky Unipetrolu.

Wall Street

Americké akcie i přes pozitivní páteční obchodování, kterému pomohlo prohlášení šéfa Fedu Bena Bernankeho, že udělá cokoliv, co bude nutné pro pokračování ekonomického oživení, za celý týden nakonec znovu vykázaly ztrátu (S&P 500 -0,66 %).

Celotýdenní ztráty indexu Dow Jones byly sice o něco nižší, ale bylo to poprvé, kdy se Dow Jones po delší době znovu podíval, a dokonce jeden den uzavíral pod psychologickou hodnotou 10 tisíc bodů.

Nový týden bude velmi bohatý na makroekonomické události s vyvrcholením v pátek, kdy se investoři dozvědí aktuální míru nezaměstnanosti (odhad 9,6 %).

Kromě nového týdne začíná také nový měsíc, který historicky akciím nepřeje.

"Hurikánová sezóna v Karibiku začíná v červnu, ta na Wall Street startuje v září. Proto doporučuji investorům co největší opatrnost," říká Doug Cliggott, akciový stratég z Credit Suisse. (zdroj: CNBC)

Doug Cliggott naráží především na dlouhodobou burzovní statistiku, podle které index S&P 500 v září ztrácí v průměru více než jedno procento.

"Září a říjen mohou přinést menší výprodeje, ale nemělo by se jednat o nic zásadního. Trhy se budou po zbytek roku pohybovat spíše neutrálně,", komentoval pro Investiční web výhled na následující měsíce Radim Dohnal ze Saxo Bank.

Zklamání, které v minulém týdnu přinesla především data z nemovitostního trhu (pozn. prudký pokles prodeje nových domů), bude v úterý znovu "otestováno", a to nemovitostním indexem S&P/Case-Shiller (odhad + 3,5 %).

Makroekonomickou kondici prověří index nákupních manažerů v průmyslu ISM, který má tradičně velký vliv na vývoj hlavních akciových indexů. Některé pesimistické odhady mluví o tom, že by se index mohl dostat pod padesát bodů, což se považuje za ekonomickou kontrakci.

Investoři se také mohou dočkat dalších "předvýsledkových varování", která v uplynulém týdnu zveřejnil výrobce čipů Intel a dříve například technologický gigant Cisco.

"Je šance, že září bude pro akcie velmi ošklivé a index S&P 500 může otestovat laťku 1 010 bodů, nebo dokonce klesnout pod 1 000," říká Barry Knapp, ředitel akciových portfolií v Barclay's Capital. (zdroj: AP)

Sledujte vývoj indexu S&P 500 online

datum událost
30/8-3/9 Výsledková sezóna (Heinz)
31/8 Spotřebitelská důvěra
31/8 Nemovitostní cenový index S&P/Case-Shiller
31/8 ISM - index nákupních manažerů
3/9 Nezaměstnanost
  • 1
  • 2
reklama
reklama