Burzovní kalendář 27. 9. - 1. 10. 2010

| redakce

Vydrží býci tlačit svými rohy hlavní světové indexy, zlato a dolar přes důležité překážky také v novém týdnu? O tom rozhodne mix makroekonomických čísel a prozíravost velkých portfoliomanažerů podílových fondů. Domácí investoři by se mohli ve zkráceném obchodním týdnu konečně dozvědět, který z horkých kandidátů to se vstupem na parket pražské burzy myslí opravdu vážně.

Wall Street

Americké akcie posilovaly již čtvrtým týdnem v řadě a index Dow si připsal 2,4% zisk a za celé září poskočil již o 8,4 %, což je zatím nejlepší zářijový výsledek od roku 1939.

Širokopásmový index S&P 500 je za necelý měsíc dokonce 9,5 % v plusu a v týdnu dokázal dvakrát uzavřít nad technicky důležitou hodnotou 1 130 bodů.

"Dalším pozitivním signálem bude uzavření indexu S&P 500 nad hladinou 1 150," napsal ve své pravidelné technické analýze Josef Košťál z Optionslock.cz.

Investoři mohou za zisky "poděkovat" především Fedu, který se podle slov svého šéfa nebrání dalšímu masivnímu kvantitavnímu uvolňování (tištění peněz), a pozitivnějšímu mixu makrodat v závěru týdne.

makléř

Pokračování pozitivního scénáře vývoje akciových trhů předpovídá jeden z velmi úspěšných portfoliomanažerů. "Prostor pro možný pád akcií je relativně velmi malý, naopak prostor pro silný růst vidím velký," říká David Tepper z investiční společnosti Appaloosa Management.

"Trhy se dostaly na důležité úrovně. Akciový index S&P 500 na 1 150 bodů, EURUSD na 1,3 a zlato na 1 300 USD za unci. Na to, abychom se pohnuli výše, je však bude nutné překonat," vidí aktuální situaci Brian Dolan, analytik serveru Forex.com. (zdroj: CNBC)

Investoři budou v závěru týdne sledovat revidovaný údaj o výkonu americké ekonomiky za druhé čtvrtletí. Negativní překvapení (odhad 1,8 %) by mohlo znervóznit investory před nadcházející výsledkovou sezónou.

Důležitý bude také páteční index ISM nákupních manažerů v průmyslu (odhad 54,5 bodu) a index spotřebitelské poptávky. Makroekonomický obrázek ještě v týdnu zpestří měsíční hodnota prodeje nových aut a index nemovitostního trhu S&P/Case-Shiller (+3,1 %).

Vývoj v nadcházejících dnech bude kromě makroekonomických a technických prvků také hodně záviset na rozhodnutích manažerů podílových fondů. Buď začnou vybírat zisky za třetí kvartál, nebo nechají svá portfolia "otevřená" dalšímu možnému zhodnocování.

A mohli by dát přednost akciím před dluhopisy, alespoň si to myslí Michal Stupavský (Conseq), který v komentáři pro Investičníweb.cz označil akcie "za znateleně levnější a atraktivnější."

datum událost
28/9 Nemovitostní index S&P/Case-Shiller
28/9 Spotřebitelská důvěra
30/9 HDP za druhé čtvrtletí
1/10 Index důvěry Michiganské univerzity
  • 1
  • 2
reklama
reklama