Burzovní kalendář 3. 1. - 7. 1. 2011

| redakce

Všeobecně pozitivní ekonomické vyhlídky na rok 2011 a tradiční sezónní faktory by mohly v prvním lednovém týdnu pomoci ke kladnému výsledku obchodování. Optimismus investorů na Wall Street otestuje řada makroindikátorů, a především páteční čísla z amerického pracovního trhu mohou udát tón lednového obchodování. Investoři na pražské burze začnou na kurzovém lístku vybírat kandidáty na černé koně roku 2011.

Wall Street

Hlavní americké akciové indexy v minulém týdnu již nikam nespěchaly (Dow +0,03 %, S&P 500 +0,07 %) a "užívaly si" své celoroční dvouciferné zisky. Pět set největších amerických firem zastoupených v indexu S&P 500 přidalo v roce 2010 13 %, index Dow Jones 11 % a technologické akcie v indexu Nasdaq posílily dokonce o 17 %. Akcie se tak staly společně s komoditami (ropa +15 %, zlato +30 %) investičními vítězi roku 2010.

Investoři tedy vstupují do nového roku pozitivně naladěni, hned v prvním lednovém týdnu však jejich důvěru v pokračování oživení otestuje várka makroekonomických indikátorů, z nichž výrazně vyčnívá páteční nezaměstnanost, která by však nemusela dopadnout vůbec tragicky (odhad: pokles z 9,8 na 9,7 %). Mezi další makrodata bude patřit pondělní index nákupních manažerů v průmyslu ISM. Důležité informace může přinést také úterní zápis z posledního jednání Fedu.

Lednovému růstu akcií by mohla pomoci tradiční sezónnost, kdy portfolimanažeři investují "čerstvé peníze", což se odráží v takzvaném lednovém efektu.

"Období od ledna do dubna patří k tradičně k těm investorsky úspěšným," říká šéf poradců Wells Fargo Stuart Freeman. zdroj: CNBC

Většina velkých investiční bank a makléřských domů věří, že růst amerických akcií bude pokračovat a může k 31.12.2011 dosáhnout znovu dvojciferných hodnot.

Na druhou stranu je vrchol optimismu podle řady analytiků varovným znamením a může ukazovat na blížící se korekci na akciových trzích.

Býci však mají další trumf v rukávu, a tím je aktuální statistika, která ukazuje, že investoři začínají vybírat peníze z dluhopisových fondů.

"Investoři si začínají uvědomovat, že nemohou dále zůstat v dluhopisech, ale zároveň se nechtějí plně odevzdat akciím," říká Jason Trennert, hlavní stratég z poradenské společnosti Strategas Research, a dodává: "Investoři se budou držet především akcií velkých dividendových společností." zdroj: Reuters

Dividendové akcie: Podle čeho je vybírat?

datum událost
3/1 ISM - index nákupních manažerů v průmyslu
4/1 Zápis z posledního zasedání Fedu
4/1 Průmyslové objednávky
7/1 Nezaměstnanost
reklama
reklama