Burzovní kalendář 31. 1. - 4. 2. 2011

| redakce

Další výsledková vlna nebo čísla z amerického trhu práce by neměly mít v novém týdnu tak velký vliv jako další vývoj eskalujících protestů v Egyptě. Také vstup do historicky výkonnostně podprůměrného února může některé investory držet dál od akcií. Investoři na pražské burze se po ztrátovém týdnu možná selektivně vrátí zpátky k některým energetickým akciím, kterým by mohl pomoci růst komodit na světových trzích.

Wall Street

Americký index Dow Jones se sice v týdnu podíval nad psychologickou laťku 12 000 bodů, ale zisky neudržel a za celý týden ztratil 48 bodů (-0,4 %). Na negativním výsledku obchodování v minulém týdnu se odrazily horší výsledky některých velkých firem, nepokoje v Egyptě a mírně horší páteční čísla o výkonu americké ekonomiky.

Zda se jednalo jen o přestávku po osmi týdnech nepřerušovaného růstu, nebo začíná řadou analytiků avizovaná korekce, ukažou obchodní seance v novém týdnu.

Tom DeMark: 10procentní korekce na trzích je na cestě

Roelof van den Akker: Grafy nelžou, Dow Jones čeká až 15% korekce

V pondělí mají šanci ještě uhájit pozitivní lednový výsledek (S&P od začátku roku +1,5 %), ale další dny budou určitě poznamenány vývojem v Egyptě.

"Nikdo přesně neví, jak to nakonec v Egyptě dopadne, a to představuje krátkodobě největší riziko pro trhy," říká Mark Chandler, měnový stratég z investiční firmy Brown Brothers Harriman. zdroj: CNBC

Stejně jako zkraje roku 2010 (protesty v Řecku) se ukazuje, že střety demonstrantů s policií v přímém přenosu mají nepříznivý vliv na investory a jedině "přeladění" například na dobré hospodářské výsledky firem nebo lepší makrodata by je mohlo vrátit k nákupním objednávkám.

Výsledková sezóna pokračuje hned v pondělí, kdy oznámí svá čísla ropný gigant Exxon Mobil nebo těžařská společnost Anadarko, který patří mezi favority uznávaného investora Marvina Schwartze.

V polovině týdne budou velmi sledované výsledky výrobce hraček Mattel, vydavatele platebních karet Visa nebo burzovního operátora Nasdaq OMX. V závěru týdne pak čísla doplní výrobce léků Merck nebo pojišťovna Aetna.

Makrodatem týdne se stane páteční nezaměstnanost, která by měla podle průzkumu mezi analytiky, který provedla agentura Thomson Reuters, zůstat stejně jako v prosinci na hodnotě 9,4 %.

Trhy také úterním obchodováním vstoupí do nového měsíce, který není, na rozdíl od ledna, akciím nakloněný. V období let 1930 až 2010 v něm americké akcie (S&P 500) v průměru ztrácejí 0,02 %, když průměrný měsíční výnos činí +0,76 %.

datum událost
31/1-4/2 Výsledková sezóna (Exxon Mobil, UPS, Viacom, Merck, Visa)
1/2 ISM - index nákupních manažerů v průmyslu
4/2 Nezaměstnanost
reklama
reklama