Burzovní kalendář 10. 1. - 14. 1. 2011

| redakce

Burziáni na Wall Street začnou v týdnu otvírat obálky s čtvrtletními hospodářskými výsledky, které znovu nemusejí být vůbec špatné. Býčí náladu však mohou pokazit problémové země eurozóny nebo pokračování výprodejů na komoditním trhu. Index pražské burzy PX se nechá nejspíš inspirovat vývojem na okolních trzích.

Wall Street

Akcie nahoru, dolar nahoru a komodity dolů. Tak by se velmi jednoduše dal shrnout začátek roku 2011 na burzách trzích.

Hlavní americký akciový index S&P 500 přidal na vlně pozitivních očekávání 1,1 %, naopak vybírání zisků postihlo komodity, když zlato za týden ztratilo okolo 4 %. Dobré vyhlídky americké ekonomiky a nové kolo dluhové nejistoty z eurozóny zase pomohly k ziskům americkému dolaru.

Nový týden s sebou přinese začátek velmi očekávané americké výsledkové sezóny. V pondělí ji tradičně odstartuje největší výrobce hliníku na světě Alcoa, ve čtvrtek se svými čísly pochlubí výrobce čipů Intel a v samém závěru týdne se investoři dozvědí výsledky banky JPMorgan.

Zisky firem však podle Sama Stovalla, hlavního stratéga ze Standard & Poor’s, nerostly v posledních třech měsících minulého roku tak rychle jako v předchozích čtvrtletí, a po růstu o 92 % v prvním, 51 % v druhém a 37 % ve třetím čtvrtletí porostou zisky společností v indexu S&P 500 v průměru o 11 %. "Růst zisků firem se tak vrací do normálu," konstatuje Sam Stovall.

"Za lepšími výsledky firem stojí tři hlavní faktory. Tím prvním bylo a stále je snižování nákladů, růst produktivity práce a zpětné odkupy akcií," říká Sam Stovall. zdroj: AP

"Americké firmy hrají kvartál co kvartál stejnou hru. Nasazují laťku tak nízko, aby ji mohlo přeskočit i tříleté dítě, a analytici z Wall Street je slepě následují," říká ironicky Steve Massocca z makléřské společnosti Wedbush Securities a dodává: "Více než 10 čtvrtletí v řadě dochází k překonávaní očekávání a ani výsledky za poslední tři měsíce minulého roku nebudou jiné." zdroj: CNBC

Výsledková očekávání jsou tak vesměs dobrá a souvisejí s celkovým optimismem ohledně ekonomického vývoje Spojených států v roce 2011. Podle Jima O'Neilla, který je šéfem analytiků v bance Goldman Sachs, překoná ekonomický růst v USA i ty nejoptimističtější prognózy.

O'Neill se zatím nemýlí, alespoň podle prvních lednových makročísel, která nevypadají vůbec špatně (páteční pokles celkové nezaměstnanosti a velmi dobrá čísla ze sektoru služeb - index ISM).

V nadcházejícím týdnu by růstového ducha americké ekonomiky měla potvrdit čísla z maloobchodu (odhad +0,8 %) a páteční index důvěry univerzity v Michiganu.

datum událost
10-14/1 Výsledková sezóna (Alcoa, JPMorgan Chase, Intel)
13/1 Týdenní žádosti o podporu
14/1 Maloobchodní tržby
14/1 Index důvěry univerzity v Michiganu
  • 1
  • 2
reklama
reklama