Burzovní kalendář 17. 10. - 21. 10. 2011

| redakce

Evropští politici, silná dávka korporátních výsledků a aktuální informace o rychlosti čínské ekonomiky rozhodnou v příštím týdnu o směru vývoje hlavních burzovních indexů. České akcie, které doplatily minulý týden na mimořádné odpisy Erste Group Bank, by mohly i při jen trochu lepších zprávách z eurozóny růst rychleji než okolní trhy.

Wall Street

Americké akcie se celý týden vezly na vlně optimismu, že se konečně na politické úrovni začne seriózně řešit evropská dluhová krize. Wall Street také kvitovala dobré maloobchodní tržby nebo relativně kvalitní start výsledkové sezóny.

Index S&P 500 přidal za pět obchodních seancí skoro 6 %, technologické akcie zastoupené v indexu NASDAQ 100 zaznamenaly dokonce 7,6% růst.

Těžko uvěřit, že se ještě 4. října cena intradenně dostala na 1 070 a situace vypadala katastrofálně. 14.října, tedy po devíti obchodních dnech, je index S&P 500 na 1 220, čili o 14 % výše, a situace vypadá na další pokračování růstu," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Celkově jsou hlavní indexy v USA na desetitýdenních maximech a index Dow Jones se vrátil od začátku roku do plusu. Zlepšená nálada se projevila i na "indexu strachu" VIX, který se dostal po delší době pod třicet bodů.

"Na rozdíl od posledních týdnů investoři nezavírali pozice před víkendem. Neznervóznila je ani série snížených ratingů států a bank v eurozóně," poznamenal pro zpravodajskou stanici CNBC prezident investiční společnosti Performance Trust Capital Partners.

Také výsledky výzkumu Citigroup mezi investičními profesionály naznačují, že už by akciové trhy do konce roku nemusely nijak zvlášť trpět.

Burzovní odhady a sentiment na trhu však jistě budou ovlivněny hospodářskými výsledky zhruba pětiny firem z indexu S&P 500, které přijdou na trh v příštím týdnu. Investoři se budou více než jindy zajímat o výsledky finančních institucí (Bank of America, Goldman Sachs, Morgan Stanley) a technologických firem, které jsou citlivější na budoucí vývoj ekonomiky (Microsoft, Apple, Intel).

Odhady výsledků velkých bank nabídneme na Investičním webu už dnes (v neděli) v 15:00, výsledkům velkých firem technologických firem se budeme věnovat v úterý ráno.

"Pokračující bouře na trzích vyžadují pečlivý výběr. Ten není omezen na specifické trhy nebo sektory, ale na konkrétní tituly. Ty pravé se chlubí mimo jiné nízkým zadlužením a vysokou dividendou," řekl v rozhovoru pro Investiční web akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry, kterému se líbí například akcie Intelu, který budou oznamovat výsledky ve středu.

Návod od Goldman Sachs: Jak obchodovat americkou výsledkovou sezónu

Investoři budou kromě americké výsledkové sezóny a vývoje v Evropě sledovat makroekonomické novinky z Číny, které by měly vyvrátit, nebo naopak potvrdit obavy z tvrdého ekonomického přistání. Data o čínském hrubém domácím produktu budou zveřejněna v úterý (odhad +9,5 %).

datum událost
17/10-21/10 Výsledková sezóna (Intel, Morgan Stanley, Microsoft, McDonald's, GE, Coca-Cola, Citigroup, Bank of America)
18/10 Vystoupení šéfa Fedu Bena Bernankeho
19/10 Index spotřebitelských cen (září)
19/10 Počet zahájených staveb
20/10 Index ekonomické aktivity filadelfského Fedu

9 otázek pro býky a 4 scénáře vývoje ekonomiky

reklama
reklama