Burzovní kalendář 31. 10. – 4. 11. 2011

| redakce

Pozornost investorů se v novém týdnu od Bruselu a záchranného plánu pro Řecko a další země přesune k centrálním bankám. Ve Spojených státech i v Evropě bude pokračovat výsledková sezóna, hlavním makročíslem bude páteční americká nezaměstnanost. Výsledková sezóna pokračuje i na pražské burze.

USA

Americké akcie zažily v uplynulém týdnu rozkolísané obchodování. Po summitu EU převládl optimismus, a tak si index Dow připsal pátý týdenní růst v řadě (Dow +3,58 %, S&P 500 +3,78 %, Nasdaq +3,77 %). Akcie tak mají nakročeno k největšímu měsíčnímu růstu od roku 1974 (S&P 500 zatím v říjnu +13,58 %).

"Podmínky na trhu jsou po předchozím růstu překoupené. Ve čtvrtek více než 90 % akcií na NYSE posilovalo, a proto lze brzy očekávat krátkodobý korekční pohyb," upozornil ve svém pravidelném týdenním technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

To potvrzuje i statistika indexu S&P 500. 94 % akcií v něm zahrnutých se obchoduje nad svým 50denním klouzavým průměrem, a to včetně všech 81 akcií z finančního sektoru.

"Přišel čas zbavit se špatných akcií a dokoupit ty, které rostou," vysvětlil páteční opatrnější obchodování Dave Rovelli, šéf obchodování s akciemi pro USA v Canaccord Adams. (zdroj: CNBC)

Dobrou náladu na trhy dodávají kromě zpráv z Evropy také firemní výsledky. Ty budou investoři bedlivě sledovat i v příštím týdnu. Svá čísla oznámí například Anadarko Petroleum, MasterCard nebo Pfizer.

Americká výsledková sezóna je v poločase. Zatím hvězdou energetika

Od úterý do středy bude zasedat americká centrální banka Fed. Se sazbami se hýbat nebude, investory ovšem bude jako tradičně nejvíce zajímat středeční komentář guvernéra Bernankeho, který může naznačit, nebo přímo oznámit další kroky banky v "boji za lepší americkou ekonomiku".

"Podle mě bankéři využijí současná lepší ekonomická čísla k hlubšímu nadechnutí a neoznámí nic zásadního," vyvrací spekulace o možné třetí vlně kvantitativního uvolňování (QE3) ekonom Stephen Stanley z Pierpoint Securities. (zdroj: CNBC)

Americká ekonomika podle nejčerstvějších odhadů ve třetím kvartálu rostla o 2,5 %, tedy výrazně rychleji než na jaře. Lepší stav ekonomiky mohou potvrdit indexy nákupních manažerů. Sledovaný bude ten pondělní pro oblast Chicaga.

Nejdůležitějším makroúdajem týdne ovšem bude páteční statistika o tvorbě pracovních míst mimo zemědělství a celková míra nezaměstnanosti (odhad - stagnace na 9,1 %). Američtí spotřebitelé ve třetím kvartálu rozhodujícím způsobem podpořili růst ekonomiky, vyšší nezaměstnanost by proto byla pro ekonomické oživení ranou do vazu.

"Trh práce obrazně řečeno spí. Neděje se nic zásadního ani jedním směrem. Nepředpokládám proto, že bychom se mohli dočkat pozitivního překvapení někde nad dvěma sty tisíci nových pracovních míst," tvrdí Stanley. (zdroj: CNBC)

Pro vývoj na trzích může být podstatný také summit zemí G-20, který se od čtvrtka do pátku koná ve francouzském Cannes. Na něm by se lídři největších zemí mohli kromě jiného dohadovat i nad detaily záchranného plánu pro eurozónu.

Burzovní kalendář - USA

Za rok jsou v USA prezidentské volby. Co to udělá s akciemi?

reklama
reklama