Burzovní kalendář 19. 12. - 25. 12. 2011

| redakce

Investory ve Spojených státech budou zajímat makrodata v čele s HDP a řadou údajů z nemovitostního trhu. V Evropě budou trhy zřejmě nejvíce záviset na Evropské centrální bance, na pražské burze začne platit nová báze indexu PX. Své k dalšímu vývoji české ekonomiky může říci také Česká národní banka.

Wall Street

Americké akcie ztratily za týden skoro tři procenta (S&P 500 -2,83 %), když v úterý vyprchal optimismus po evropském summitu. Výprodejům se nevyhnulo ani zlato, které po několika letech propadlo pod svůj 200denní klouzavý průměr.

Akciím a komoditám neprospěla nejistota ohledně příjímání záchranných opatření v Evropě. Ta totiž vyvolala příklon investorů k americkému dolaru, který krátce posílil pod 1,3 vůči euru.

"Na indexu volatility VIX byla býčí divergence s indexem S&P 500, kdy VIX klesal i při sestupech na S&P 500. VIX od svého říjnového maxima klesl téměř o 50 % a zatím dává pro další vývoj trhů býčí signál," upozorňuje na fakt, že volatilita navzdory poklesům na trzích nijak neroste, ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Stále tak trvá naděje, že trhy v závěru roku předvedou tzv. Santa Claus rally. Analytici jsou ohledně amerických akcií optimističtí pro příští rok, kdy by americká ekonomika měla nejspíš odolat recesi "vanoucí" z Evropy.

Americké akcie porostou. Samotná S&P predikuje posun indexu S&P 500 na 1 400 bodů

Své k tomu mohou říci makrodata, především revize HDP za třetí kvartál, nebo zpřesněná hodnota indexu důvěry Michiganské univerzity. Právě ten byl podle prvních odhadů překvapivě optimistický. Důležité budou i objednávky zboží dlouhodobé potřeby.

Hlavní porci makrodat obstará nemovitostní trh, který je ve Spojených státech stále velice přidušený. Od června se ovšem nálada v sektoru začala zlepšovat.

V uplynulém týdnu svými výsledky potěšila přepravní společnost FedEx. V novém týdnu je na řadě také několik oznámení výsledků od opozdilců výsledkové sezóny. Nejsledovanější budou Oracle, třetí největší výrobce softwaru na světě, a Walgreen a Nike, tedy firmy navázané úzce na spotřebitelský sektor.

Z akcií bude jistě stále velice sledovaná Zynga, která se v pátek začala obchodovat na burze Nasdaq, ale po úspěšném úpisu (10 USD za akcii) nepředvedla žádný IPO efekt, když naopak během prvního dne ztratila.

Burzovní kalendář - USA

5 scénářů vývoje ekonomiky a akcií podle Credit Suisse

reklama
reklama