Burzovní kalendář 5. 12. - 9. 12. 2011

| redakce

Americká ekonomika i tamní centrální banka udělaly v uplynulém týdnu pro růst akcií maximum, pozornost investorů se proto po víkendu obrátí naplno k Evropě. Zasedají ECB i Bank of England, týden pak završí dlouho očekávaný summit EU v Bruselu, kde se politici pokusí zformalizovat vleklá jednání do podoby jasně artikulovaného řešení evropské dluhové krize. Pražská burza bude reagovat na dění v Evropě, ačkoli i český makrokalendář je pro nový týden nebývale plný.

Wall Street

Americké akcie za týden přidaly přes 7 % (S&P 500 +7,39 %, nejlepší týdenní výkon od března 2009). Index Dow se od začátku roku opět posunul do plusu.

Zlom v obchodování přišel ve středu, kdy nejdůležitější centrální banky světa oznámily společnou akci, během níž uvolní na trh levné dolary. Navíc čínská centrální banka po třech letech snížila povinné rezervy tamních bank, což předznamenalo rally v druhé polovině týdne.

"Graf S&P 500 se změnil z negativního na neutrální. Dalším pozitivním krokem, kterým by býci mohli převzít kontrolu nad dalším vývojem, bude překonání 200denního klouzavého průměru. Na denním grafu indexu S&P 500 je spojením říjnových a listopadových minimálních cen zakreslená rostoucí trendová čára, která bude dlouhodobějším ukazatelem pro další vývoj," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

V pátek navíc trhy na první pohled příjemně šokovala americká nezaměstnanost, která klesla z 9,0 % na 8,6 %. Jak ovšem upozorňují analytici, řada lidí vypadla ze statistik žadatelů o práci, silný pokles proto není až tak výrazným úspěchem. Tvorba pracovních míst zveřejněná v pátek ovšem nedopadla nijak katastrofálně, středeční ADP report (tvorba míst v soukromém sektoru) dokonce pozitivně překvapil.

"Páteční data z trhu práce mění vnímání obyčejných Američanů. Je jedno, jak se k číslu dospělo - trh práce se sice zotavuje velice pomalu, ovšem všichni uvidí ten výrazný pokles. To může zlepšit náladu, obnovit důvěru spotřebitelů, zvýšit jejich útraty, a pomoci tak ekonomice na začátku roku 2012 jako celku," vidí důvody k optimismu Todd Schoenberger, výkonný ředitel LandColt Trading. (zdroj: CNBC)

Makrokalendář ve Spojených státech je pro nový týden téměř prázdný. Trhy mohou reagovat na čtvrteční týdenní žádosti o podporu a na páteční "Michigan", pozornost ovšem bude věnována především jednáním evropských politiků a centrálních bankéřů.

Americké akcie v roce 2012: Žádná sláva, index S&P 500 za rok na 1 250 bodech

Burzovní kalendář - USA

Galerie: 15 firem, které zničí evropská recese

reklama
reklama