Burzovní kalendář 14. 2. - 18. 2. 2011

| redakce

Příznivá výsledková sezóna, akviziční horečka a příliv nových peněz na trh nejspíše v novém týdnu znovu přebíjí inflační obavy a geopolitická rizika. Burzy v eurozóně ovlivní vrchol výsledkové sezóny a investoři na pražské burze se chystají otevírat obálky s kvartálními výsledky Komerční banky a Telefóniky 02 ČR.

Wall Street

Býčí jízda na Wall Street pokračovala také v minulém týdnu. Index Dow Jones skončil s kladným výsledkem podesáté z jedenácti uplynulých týdnů a dostal se na nejvyšší hodnoty od léta 2008.

K růstu znovu přispěly lepší výsledky amerických firem, rezignace egyptského prezidenta Mubaraka a akviziční horečka, která tentokrát panuje mezi burzovními operátory. Německá Deutsche Börse potvrdila, že je blízko k převzetí Newyorské burzy a Londýnská burza (LSE) potvrdila převzetí torontské TMX Group.

NYSE: Devět změn pod německým vládcem (Deutsche Börse)

Každotýdenní růst na burze motivuje peníze, které jsou mimo trhy (sidelines), aby se "zapojily do hry", a proto i další týden může dopadnout pozitivně.

Skeptici však upozorňují, že pátečním odstoupením egyptského prezidenta Bubaraka problémy nekončí.

"Úspěšná revoluce v Egyptě zvyšuje riziko revolucí na středním východě," říká David Kelly, hlavní stratég JPMorgan Funds.

Začátek týdne by také mohla ovlivnit historická statistika, která říká, že se na sv. Valentýna akciím nedaří. Od roku 1928 index S&P 500 posílil jen v 38,7 % případů, když historický průměr je 52,03 %.

Když "necháme na pokoji" historické almanachy a geopolitická rizika, tak svoji roli na pohybu hlavních akciových indexů mohou sehrát makroekonomické indikátory a firemní novinky.

Investoři budou především sledovat, jak dopadnou lednové maloobchodní tržby, které budou zveřejněny v úterý.

"Očekávám čistý růst o 0,4 %. Bude důležité sledovat, zda se síla, která provázela spotřebitele ve čtvrtém čtvrtletí, přehoupne také do prvního čtvrtletí letošního roku," říká Dean Maki, hlavní ekonom banky Barclays. zdroj: CNBC

Důležitý bude také zápis z posledního zasedání americké centrální banky Fed, v němž by měly být bližší informace o odhadu budoucího vývoje nezaměstnanosti a inflace. Svůj význam budou mít také čtvrteční inflační čísla a páteční předstihové ekonomické ukazatele.

Americká výsledková sezóna se posouvá do poslední třetiny, ve které zveřejní hned zkraje týdne výsledky například výrobce počítačů Dell nebo síť hotelů Marriott. V týdnu budou důležité výsledky výrobce čipů Nvidia nebo biotechnologické společnosti Genzyme.

datum událost
14/2-18/2 Výsledková sezóna (Dell, Merriot, Qwest Communications)
15/2 Maloobchodní tržby
16/2 Zápis z posledního zasedání Fedu
17/2 Inflace - index spotřebitelských cen
17/2 Předstihové ukazatele
17/2 Index průmyslové aktivity Philadelphia Fed

Velká rotace: Loňští otloukánci letos dominují trhům. Naskočte do rozjetého vlaku!

  • 1
  • 2
reklama
reklama