Burzovní kalendář 21. 2. - 25. 2. 2011

| redakce

Wall Street čeká zkrácené obchodování s velmi intenzivním makrokalendářem. Vyspělé evropské trhy mohou negativně ovlivnit zprávy o vracející se dluhové krizi a na pražské burze odtajní svá kvartální čísla hned tři velké společnosti.

Wall Street

Wall Street rostla již třetí týden v řadě. Hlavní index zastupující 500 největších amerických společností posílil o 2,5 procenta a od začátku roku jsou jeho zisky blízké 7 procentům.

I přes řadu varování se stále nedostavila korekce a trh roste navzdory trvajícímu geopolitickému napětí na Středním východě, dluhovým problémům v Evropě a nově velmi diskutované inflační hrozbě.

"Investoři se mohou před inflací bránit pomocí strukturovaných dluhopisů, akcií nebo garantovaných prémiových vkladů," poznamenal v rozhovoru pro Investičníweb.cz Daniel Drahotský, ředitel oddělení finančních trhů v J&T Bance.

Investoři jsou rozděleni na dva tábory. Jedni vidí přirozenou ochranu před inflací v defenzivních akciích, jako je například Philip Morris International. Druzí, mezi něž se řadí světoznámý investor Jim Rogers, sázejí na komodity.

V tomto okamžiku se zdá, že mají oba tábory pravdu, protože jak akcie, tak komoditní indexy od začátku roku posilují.

Jestli se v nadcházejícím týdnu, který se vinou pondělního svátku smrskne jen na čtyři obchodní seance, dostaví "kýžená korekce", bude podle analytiků záležet na ochotě velkých hráčů vybrat část zisků.

"Hedgeové fondy sice již nějaké zisky vybraly, ale jejich aktivita na trhu je stále velmi silná," říká Barry Knapp, hlavní akciový stratég z Barclays Capital. "Makroekonomické pozadí je, snad kromě nezaměstnanosti, akciím stále nakloněno, a proto si nemyslím, že by nás už čekala korekce."

Týden na trzích podle burzovních grafů: Zastaví se býci?

Nový týden na Wall Street je velmi bohatý na makroekonomická data. Mezi ta důležitá budou patřit čtvrteční hodnota objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, prodeje stávajících domů nebo spotřebitelská důvěra.

Klíčová pak bude páteční revidovaná hodnota hrubého domácího produktu za poslední čtvrtletí minulého roku.

Na vývoji hlavních indexů se také jistě podepíše výsledková sezóna. Na výsledkové listině je výrobce automobilů GM, největší maloobchodní řetězec Wal-Mart, prodejce potřeb pro kutily Home Depot nebo výrobce počítačů Hewlett-Packard.

datum událost
21/2 Státní svátek - trhy jsou zavřené
21/2-25/2 Výsledková sezóna (Home Depot, Wal-Mart, GM, Hewlett-Packard, Merck, Target)
22/2 Spotřebitelská důvěra
23/2 Prodeje stávajících domů
24/2 Zboží dlouhodobé spotřeby
25/2 HDP (4. čtvrtletí 2010)

3 investice, které teď nelze doporučit

reklama
reklama