Burzovní kalendář 14. 3. - 18. 3. 2011

| redakce

Dopady apokalyptického zemětřesení v Japonsku budou hlodat důvěru investorů po celém světě. V kombinaci s pokračováním občanské války v Libyi, plánovanými protesty v Saúdské Arábii, evropskou dluhovou krizí a páteční expirací opcí a futures se můžeme připravit na přinejmenším velmi kolísavé obchodování.

Wall Street

Investoři si možná oslavu druhých narozenin býčího trhu představovali trošku jinak.

Hlavní akciové indexy na Wall Street v minulém týdnu především kvůli pokračujícímu napětí na Blízkém východě, obavám ze zpomalení ekonomického oživení a v závěru kvůli zemětřesení v Japonsku ztrácely (S&P 500 -1,3 %, NASDAQ -2,5 %, DOW -1 %).

"Pokud se korekce prohloubí, může to znamenat, že problémy s možným zpomalením ekonomického růstu jsou větší, než se zdají. Osobně však nevidím prostor pro korekci hlubší než pět procent," poznamenal k vývoji na trhu, Barry Knapp, hlavní akciový stratég v Barclays Capital. zdroj: CNBC

Následky zemětřesení v Japonsku budou v kombinaci s geopolitickým napětím v novém týdnu dominovat vývoji amerického akciového trhu, cen komodit a pohybů hlavních měnových párů.

Diskuze nad "ekonomickým osudem" Japonska po devastujícím zemětřesení odstartovala již v pátek a názory na další vývoj se různí.

"Schodek veřejných financí v Japonsku je okolo deseti procent HDP, veřejný dluh dosahuje 180 procent HDP a populace rychle stárne. Zemětřesení udeřilo v pro Japonsko nejhorší možné době," řekl pro agenturu Bloomberg profesor Nouriel Roubini.

Naopak analytici Société Générale nad Japonskem nelámou hůl a poukazují na silné oživení japonské ekonomiky po zemětřesení v roce 1995. Varují však, že index Nikkei čeká v krátkodobém až střednědobém období nejspíše pokles.

Do pozadí se tak mohou dostat důležitá makrodata, především inflace (odhad +2 %), zasedání Fedu nebo úplný závěr výsledkové sezóny, kterou obstará doručovatelská společnost FedEx.

Volatilní obchodování navíc může být zvýrazněno pátečním "řáděním čarodějnic", tzv. quadruple witching, kdy v jeden den dochází k vypořádání opcí na akcie a burzovní indexy i futures na akcie a indexy.

datum událost
14/3-18/3 Výsledková sezóna (FedEx)
15/3 Fed - rozhodnutí o nastavení úrokových sazbách
16/3 Inflace - index spotřebitelských cen

10 investic, které jdou svojí cestou a "kašlou na trh"

reklama
reklama