Burzovní kalendář 21. 3. - 25. 3. 2011

| redakce

Investoři v novém týdnu znovu nespustí oči z poškozené japonské atomové elektrárny Fukušima a vývoje vojenského konfliktu v Libyi. Spíše okrajově mohou do hry o směr hlavních indexů vstoupit důležitá americká makrodata nebo závěr výsledkové sezóny na obou stranách Atlantiku.

Wall Street

Tolik nejistoty na burzovních trzích už dlouho nebylo. Nekončící jaderné drama zemětřesením a tsunami poškozené japonské elektrárny Fukušima v kombinaci se schválením bezletové zóny nad Libyí, s krvavými nepokoji v Bahrajnu a s koordinovanou mezinárodní intervenci na oslabení japonského jenu.

Největší výprodej zasáhl, jak se dalo očekávat, japonský akciový trh, který za týden ztratil přes 10 procent. Hlubší ztráty "nedopustili" investoři, kteří v japonských akciích již vidí atraktivní investiční příležitost.

"Je skutečně úžasné, jak se trhy (S&P 500 -1,9 %) vyrovnávají s dramatickými událostmi na Středním východě a v Japonsku," poznamenal pro CNBC Stuart Freeman, hlavní akciový stratég investiční společnosti Wells Fargo Advisors.

Alfou a omegou dalšího vývoje na kapitálových a komoditních trzích bude znovu Japonsko a informace o řešení krize okolo atomové elektrárny Fukušima. Řada investorů však bude dávat přednost bezpečí ve státních dluhopisech a hotovosti.

"Investoři nyní prodávají v panice všechny typy investic, snad kromě dolaru a amerických státních dluhopisů," říká burzovní veterán z parketu newyorské burzy Art Cashing.

"Nyní v Japonsku hrozí riziko změny chování na mikroekonomické úrovni, protože se většina japonských investorů možná ze zahraničních trhů stáhne a rozhodne se více investovat a nakupovat lokálně," tvrdí Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank.

Kromě Japonska budou investoři v týdnu sledovat například vystoupení Bena Bernankeho a dalších guvernérů Fedu, kteří by mohli naznačit, "co bude dál" po skončení druhé vlny kvantitativního uvolňování.

V samém závěru týdne se investoři ještě dozví, jak to vypadá se statistikou prodejů zboží dlouhodobé spotřeby, v pátek bude zveřejněna finalizovaná hodnota hrubého domácího produktu. Hospodářské výsledky zveřejní v týdnu například prodejce luxusních šperků Tiffany nebo softwarová společnost Adobe Systems.

datum událost
21/3-25/3 Výsledková sezóna (Adobe Systems, Tiffany, Oracle)
25/3 Vystoupení Bena Bernankeho (Fed)
25/3 HDP za 4. čtvrtletí 2010
25/3 Zboží dlouhodobé spotřeby

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci to jen tak nevzdají

reklama
reklama