Burzovní kalendář 7. 3. - 11. 3. 2011

| redakce

Jak oslaví býci ve středu své druhé narozeniny? O tom rozhodnou ceny ropy a geopolitický vývoj v severní Africe a na Blízkém východě. Makrokalendář bude na vyspělých trzích intenzivnější především v závěru týdne a pražská burza bude bez vlastních kurzotvorných zpráv nejspíš sledovat vývoj na mohutnějších rozvíjejících se trzích.

Wall Street

Americké akcie prožily v minulém týdnu velmi kolísavé obchodování, které nakonec skončilo lehce nad nulou (S&P 500 +0,1 %). Býci dokázali s podporou pozitivních makrozpráv porazit medvědy, kteří poukazovali na negativní vliv růstu cen ropy na ekonomiku.

"Stále je to bitva negativního geopolitického prostředí s velmi silnými ekonomickými fundamenty," charakterizoval pro agenturu Bloomberg vývoj na trzích Benjamin Pace, portfoliomanažer z Deutsche Bank Private Wealth Management.

Bitva bude nejspíš pokračovat i příští týden a hlavní pozornost se bude upírat k ceně ropy, která se v pátek dostala na 2,5letá maxima (104,3 USD za barel), když za týden přidala skoro 7 %.

Vývoj cen ropy samozřejmě souvisí s dalším vývojem občanské války v Libyi. Dalším místem nepokojů se v pátek může stát Saúdská Arábie, kde se po internetu organizuje velká protivládní manifestace.

Jim O'Neill: Revoluce v arabském světě jsou velkou investiční příležitostí

V týdnu také investoři sfouknou dvě svíčky na "býčím dortu", protože právě 10. března 2009 začal silný býčí trh, který trvá dodnes a investorům přinesl již více než 80procentní zhodnocení amerických akcií (S&P 500) a více než 120procentní zhodnocení akcií rozvíjejících se trhů (MSCI EM).

Kdo nakupuje americké dluhopisy a akcie?

"Ekonomika prochází dramatickou změnou a akciový trh na to náležitě reaguje," poznamenal k výročí dvouletého býčího trhu Richard Bernstein, ředitel investiční firmy Richard Bernstein Capital Management.

O tom, zda býci oslaví i třetí narozeniny, se však nejspíš bude rozhodovat až v druhé polovině roku, ve které již ekonomika bude muset fungovat bez různých forem fiskálních a monetárních stimulů a investoři se budou muset vypořádat s inflací a růstem úrokových sazeb.

"Zisky firem zůstávají motorem této růstové rally a ropa by je mohla ohrozit až na úrovni 130 USD za barel," poznamenal jeden ze zkušených traderů pro zpravodajskou stanici CNBC.

V novém týdnu budou investoři kromě ropy sledovat především čtvrteční maloobchodní tržby a pateční index důvěry, svůj vliv mohou mí také pravidelné aukce amerických státních dluhopisů.

V samotném závěru americké výsledkové sezóny stojí za pozornost pondělní výsledky technologické společnosti Ciena nebo úterní čísla od výrobce sportovního zboží Nike.

datum událost
7/3-11/3 Výsledková sezóna (Nike, Ciena, Dynegy)
11/3 Maloobchodní tržby
11/3 Index důvěry univerzity v Michiganu

10 investic, které jdou svojí cestou a "kašlou na trh"

reklama
reklama