Burzovní kalendář 11. 4. - 15. 4. 2011

| redakce

Start americké výsledkové sezóny na sebe v novém týdnu přitáhne nejvíce investorské pozornosti. V kombinaci s důležitými inflačními čísly na obou stranách Atlantiku bude formovat hodnoty hlavních burzovních indexů. Na pražské burze se dá očekávat více vzrušení v obchodování s akciemi Komerční banky a NWR.

Wall Street

Americké akcie se v minulém týdnu obchodovaly s "neutrálním výsledkem" (S&P 500 -0,1 %), když růstu nepřáli hlavně politici, kteří se do závěru pátečního obchodování nebyli schopni domluvit na podobě amerického federálního rozpočtu na další fiskální období. Velké povzbuzení nepřineslo ani zvýšení sazeb od ECB.

Naopak komodity v minulém týdnu lámaly rekordy. Zlato se obchodovalo nad 1 473 USD za unci a cena ropy Brent se dostala nad 124 USD za barel.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Hrozba krátkodobé korekce

Nový týden na Wall Street by již neměl být poznamenán politickým bojem, protože se nakonec podařilo najít shodu a Spojené státy již mají nový federální rozpočet.

To hlavní, co bude investory zajímat, je začátek výsledkové sezóny za první čtvrtletí, kterou v pondělí po skončení obchodování neoficiálně zahajuje největší výrobce hliníku na světě Alcoa.

"Aktuální výsledková sezóna nebude o tom, zda firmy potvrdí či přebijí očekávané výsledky, ale především o jejich výhledu na další čtvrtletí, které již bude ovlivněno zemětřesením v Japonsku," říká Peter Cardillo, hlavní ekonom poradenské společnosti Avalon Partners. zdroj: CNBC

Výsledková sezóna s sebou přináší také růst objemů obchodů, trh je celkově nervóznější.

Kromě pondělních výsledků společnosti Alcoa se v týdnu investoři dozví čísla například od Bank of America, internetového giganta Google nebo výrobce hraček Mattel.

Z makronovinek bude velmi důležitá pravidelná čtvrtletní zpráva o stavu americké ekonomiky, tzv. béžová kniha. Do ní investoři nahlédnou ve středu. Ve stejný den bude zveřejněna statistika březnového vývoje v maloobchodu. V závěru týdne pak přijdou inflační čísla, která mohou naznačit, jak rychle se Fed odhodlá ke zvýšení úrokových sazeb.

Je také pravděpodobné, že se mezi investory znovu povede velmi živá debata o tom, co bude pro trh znamenat konec kvantitativního uvolňování, které má historicky špatný vliv na akcie.

Někteří analytici však již začínají mluvit nahlas o třetím kole kvantitativního uvolňování.

"Kvůli Japonsku jsme zahájili odlehčenou verzi kvantitativního uvolňování QE3 a teď sklízíme ovoce čerstvého závanu likvidity prostřednictvím carry trade obchodů na devizových trzích, což je nová opora býčího trhu v oblasti akcií," říká hlavní ekonom Saxo Bank Steen Jakobsen.

15/4
datum událost
11/4-15/4 Výsledková sezóna (Alcoa, Chevron, Google, Bank of America)
13/4 Maloobchodní tržby
13/4 Béžová kniha
Inflace - index spotřebitelských cen
15/4 Index důvěry univerzity v Michiganu

Opakuje se historie? Současná ekonomická situace připomíná léta 2005 až 2007

  • 1
  • 2
reklama
reklama