Burzovní kalendář 18. 4. - 22. 4. 2011

| redakce

Ve Spojených státech bude pokračovat výsledková sezóna čísly velkých bank a celé řady dalších firem. Týden kratší o Velký pátek ovlivní nejen v Evropě další debaty ohledně restrukturalizace řeckého dluhu. Obchodování v Praze ovlivní například provozní čísla Unipetrolu za první kvartál.

Wall Street

Americké akcie nedokázaly během minulého týdne napravit pondělní a úterní výprodej a nakonec mírně ztratily (S&P 500 -0,64 %). Investory příliš nepřesvědčily výsledky prvních velkých firem, které odhalily čísla za první čtvrtletí.

Nepříznivým faktorem pro trhy bylo také opětovné připomenutí potenciálu restrukturalizace řeckého dluhu či americkým prezidentem nastíněné plánování fiskální restrikce v nejbližších letech.

Cena zlata tak v reakci na nejistotu a slabý dolar vyšplhala až těsně k hranici 1 490 dolarů za unci. Překonání patnáctistovky se tak dá považovat za otázku blízké budoucnosti.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci udávají rytmus

Akcie může potkat výraznější propad, pokud další americké firmy nenaplní očekávaní analytiků a předvedou horší výsledky.

"Na trhu teď všichni trošku spí. Právě výsledky firem mohou naznačit investorům, zda si vybrat býčí, nebo naopak medvědí směr," uvedl pro CNBC Mike Gibbs, hlavní tržní stratég Morgan Keegan.

Svůj první kvartál odhalí investorům například technologičtí velikáni Yahoo!, Intel, IBM nebo Texas Instruments, a připojí se i velké bankovní domy jako Goldman Sachs, Citigroup nebo Morgan Stanley.

"Případné velké zklamání v těchto dvou sektorech může výrazně zvýšit volatilitu," míní Joe Kinahan, derivátový stratég TD Ameritrade. (zdroj: CNBC)

Naproti tomu dobré výsledky mohou indexy udržet nad nulou a kompenzovat nepříznivé zprávy z Evropy (dluh Řecka a dalších zemí) a problémových oblastí ve světě (Libye, Japonsko a další). Řada analytiků tak považuje za nejpravděpodobnější scénář vývoje trhu takzvaně "do strany" (sideways)

Z makrokalendáře vyčnívá především série údajů z nemovitostního trhu nebo středeční údaje o zásobách ropy. Právě vyšší ceny "černého zlata" je pro odborníky jedním z hlavních důvodů obav o budoucnost ekonomického oživení.

datum událost
18/4-21/4 Výsledková sezóna (Goldman Sachs, Intel, Apple, Halliburton, Johnson & Johnson, Caterpillar)
19/4 Stavební povolení a zahájené stavby domů
20/4 Prodeje existujících domů
20/4 Zásoby ropy v Cushingu
21/4 Index cen domů
21/4 Index filadelfského Fedu

Americké akcie jsou drahé, přesto mohou dále růst

reklama
reklama