Burzovní kalendář 25. 4. - 29. 4. 2011

| redakce

Ve Spojených státech se investoři dozvědí další porci korporátních výsledků a ve středu bude jednat Fed o nastavení úrokových sazeb. Evropu bude dál strašit dluhová krize a zažije rovněž záplavu firemních dat. Pražská burza zažije ostrý start výsledkové sezóny, když svá čísla představí CME, Erste a Unipetrol.

Wall Street

Americké indexy v uplynulém zkráceném týdnu rostly, když investory přesvědčily k nákupům dobré výsledky reportujících firem (S&P 500 +1,34 %). Ty daly zapomenout na pondělní negativní výhled agentury S&P na dlouhodobé závazky USA.

Největším tahounem indexu S&P 500 byla společnost Apple, která přidala 7 %. Na opačném konci spektra najdeme banku Wells Fargo, ta ztratila skoro 5 %.

I v novém týdnu budou investory nejvíce zajímat hospodářská čísla důležitých firem, trhy však mohou ovlivnit i podstatná makrodata a zasedání Fedu.

Na listině firem zveřejňujících výsledky najdeme například giganty jako Coca-Cola, 3M, Procter & Gamble, Shell a další.

"Po pomalejším startu se výsledková sezóna dostala do očekávaného tempa," komentoval pro CNBC aktuální vývoj Michael Sheldon, šéf stratégů v RDM Financial. "Je určitá debata o tom, zda firmy budou schopny udržet již nyní rekordní marže. Podle mě v několika dalších kvartálech uvidíme postupný přechod do situace, kdy budou firemní zisky poháněny rostoucími tržbami, ne maržemi samotnými."

Týden na trzích podle burzovních grafů: Výsledky drží býky ve hře

U dosavadních 137 firem z hlavního indexu rostly zisky celkově o 18,2 %a 75 % firem překonaly odhady. (zdroj: Reuters)

Zajímavý bude i vývoj dolaru, který je vůči euru blízko tříletých minim. I to žene nahoru ceny drahých kovů, kdy zlato znovu posunulo své historické maximum, tentokrát nad 1 500 USD za unci.

Do výsledku obchodování mohou promluvit i klíčová makrodata. Ve čtvrtek se investoři dozvědí, jak se dařilo americké ekonomice v 1. kvartálu (odhad +1,8 %).

Zásadní vliv na trhy může mít komentář Bena Bernankeho, který bude tradičně následovat po zasedání Fedu ve středu večer. Investoři budou napjatě očekávat především možné vyjádření k blížícímu se konci druhé vlny kvantitativního uvolňování (QE2). To dodalo na trh likviditu, která podle většiny (neamerických) odborníků (spolu)pohání býčí rally na akciích i komoditách.

Stratég Tony Crescenzi z největšího dluhopisového fondu na světě Pimco předpokládá, že bude Bernanke věnovat pozornost hrozbě inflace. "Druhým pilířem jeho projevu by měla být situace, která nastane po změně kurzu politiky Fedu. Sazby sice ještě dlouhé měsíce zůstanou prakticky na nule, ale trhy zajímá chování v banky v dalších měsících, když (a pokud) přestane na trh pumpovat peníze." (zdroj: CNBC)

datum událost
25/4-29/4 Výsledková sezóna (Coca-Cola, Microsoft, Amazon, ExxonMobil, Caterpillar, 3M)
26/4 Spotřebitelská důvěra
27/4 Fed - nastavení úrokových sazeb
28/4 HDP za 1. čtvrtletí
29/4 Index důvěry Michiganské univerzity
29/4 Index nákupních manažerů oblasti Chicaga

Investujte podle Fedu a vykašlete se na jeho kritiku. Kvantitativním uvolňováním to nekončí

reklama
reklama