Burzovní kalendář 4. 4. - 8. 4. 2011

| redakce

Sezónnost by měla hrát v dubnu býkům do karet. Jejich dobře rozehranou partii však mohou již v nadcházejícím týdnu narušit představitelé centrálních bank. Pražská burza bude bez vlastních kurzotvorných zpráv nejspíš slepě následovat okolní trhy a investoři budou sledovat důležité úrovně na kurzech ČEZu a uhelné NWR.

Wall Street

Americké akcie mají za sebou druhý růstový týden v řadě (S&P +1,4 %). Vzestupný trend podpořily především dobré zprávy o americké nezaměstnanosti. Trh také ukázal "pravé býčí atributy", když ignoroval další růst cen ropy, neúspěch rebelů v Libyi, nervozitu okolo portugalských dluhů nebo pokračující japonskou atomovou krizi.

Obchodování na Wall Street se také v týdnu přehouplo do druhého čtvrtletí, které začíná pro akcie sezónně velmi dobrou statistikou dubnového obchodování.

Ačkoli by duben podle burzovního almanachu mohl dopadnout k všeobecné býčí spokojenosti, řada rizik na trhu přetrvává.

"Svět se sice asi brzy oklepe z událostí uplynulých týdnů, kdy titulním stranám ekonomických rubrik dominovaly události v Libyi a v Japonsku, ale je tu stále řada dalších neznámých, které ovlivňují makroekonomické prostředí," poznamenává uznávaný burzovní analytik David Rosenberg z investiční společnosti Gluskin Sheff.

Kritický bude 27. duben, kdy se čeká veřejné slyšení amerického Fedu¨, v němž může centrální banka oznámit předčasné ukončení kvantitativního uvolňování, což je věc, ze které má řada investorů strach, protože růst akcií byl silně spojen právě s růstem bilance amerického Fedu.

"Investoři poté obrátí pozornost k výsledkové sezóně, která nemusí být zrovna excelentní, a proto může být dubnové obchodování na trzích velmi volatilní," říká Timothy Speiss, šéf poradců pro zámožné investory v investiční firmě EisnerAmper. zdroj: CNBC

"Konec druhé fáze kvantitativního uvolňování může přinést 10- až 15procentní korekci," napsal v posledním reportu svým klientům akciový stratég Peter Boockvar z makléřské firmy Miller Tabak.

Milan Tomášek: Akcie mohou těžce nést výpadek tiskařských strojů Fedu (video)

Vývoj v novém týdnu mohou na Wall Street ovlivnit "zprávy z Fedu". Konkrétně pondělní vystoupení Bena Bernankeho a úterní zápis z posledního zasedání rady guvernérů.

Makroekonomicky bude důležitá úterní hodnota indexu nákupních manažerů v průmyslu ISM nebo čtvrteční pravidelné týdenní žádosti o podporu. Hlavním číslem týdne se mohou stát páteční velkoobchodní zásoby, které naznačí, jak dopadne výsledková sezóna za první čtvrtletí.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci mají navrch

datum událost
4/4-8/4 Výsledková sezóna (Consellation Brands, Monsanto, Rite Aid)
5/4 ISM - index nákupních manažerů ve službách
5/4 Zápis z posledního zasedání Fedu
8/4 Velkoobchodní zásoby

Michael Purves: Nepřemýšlejte jako býk nebo medvěd, nejlepší je nyní investovat jako vlk

reklama
reklama