Burzovní kalendář 2. 5. - 6. 5. 2011

| redakce

Investory ve Spojených státech i jinde ve světě budou zajímat čísla z amerického trhu práce a vrcholící výsledková sezóna. Evropská centrální banka a Bank of England budou zasedat ve čtvrtek. A v Praze svá kvartální čísla odhalí Komerční banka a Fortuna.

Wall Street

Americké akcie posunuly svá téměř tříletá maxima a zakončily týden v průměru s 2% ziskem (nejvíce Dow +2,44 %), celý měsíc duben pak završily silnější zhruba o 3 % (S&P 500 +2,85 %). Rekordní cenu znovu posunulo zlato, stříbro se přiblížilo 50 dolarům za unci.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Lámání rekordů může pokračovat

Dobrou náladu investorů podpořil především komentář šéfa Fedu Bena Bernankeho, který potvrdil odkup aktiv za 600 miliard dolarů do konce června a pokračování podpory ekonomiky.

K pozitivnímu vývoji obchodování přispěly i dobré výsledky firem, například Applu nebo Caterpillaru. Ty přebily horší data o vývoji amerického HDP a vysoký počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

"Naše ekonomika stále míří vzhůru," poznamenal Jim Russell, šéf poradenské společnosti Collingwood Group. "Ovšem oživení je velice křehké a musíme vnímat signály z trhu velice opatrně." (zdroj: CNBC)

Na slova úterní Bena Bernankeho reagoval dalším propadem americký dolar. Vůči euru se nezadržitelně blíží hranici 1,50. Během nového týdne totiž může šéf ECB Trichet naznačit další zvyšování sazeb ECB, což by vyvolalo posílení eura vůči dolaru.

Kde se schovat před úpadkem amerického dolaru a inflací? Nápověda - zlato to není

"1,50 by se pak pravděpodobně stalo skutečností," uvedl Brian Dolan z Forex.com. "Dalším negativem pro dolar může být během týdne zpomalení tvorby nových pracovních míst." (zdroj: CNBC)

Ve středu bude zveřejněn report ADP, který monitoruje změnu počtu pracovních míst v soukromém sektoru (odhad: 193 tisíc nových míst). A v pátek se trhy dozvědí, jak se v dubnu vyvíjela celková nezaměstnanost ve Spojených státech (odhad: stagnace na 8,8 %).

Úvod květnového obchodování, tradičně považovaného za nepříznivé pro akcie, bude kromě dat z trhu práce ve znamení dalších firemních výsledků.

Svými kvartálními výsledky se pochlubí například výrobci platebních MasterCard a Visa nebo farmaceutický gigant Pfizer. Z spotřebitelského sektoru to budou například výrobci potravin Kellogg a Kraft Foods.

V pátek bude zajímavé sledovat statistiky prodejů amerických maloobchodních řetězců, které tradičně napovědí o chuti spotřebitelů utrácet.

datum událost
2/5-6/5 Výsledková sezóna (Time Warner, Pfizer, MasterCard, Visa, AOL, General Motors, Kraft Foods)
2/5 ISM - Index aktivity ve zpracovatelském sektoru
3/5 Průmyslové objednávky
4/5 Změna počtu pracovních míst v soukr. sektoru (ADP)
6/5 Celková míra nezaměstnanosti

Doug Kass věští na trzích apokalypsu

reklama
reklama