Burzovní kalendář 30. 5. - 3. 6. 2011

| redakce

Zkrácený obchodní týden na burzách v New Yorku a Londýně bude mít dopad na aktivitu obchodníků. Ze Spojených států dorazí také statistika nezaměstnanosti za květen. V Evropě budou investoři kromě vývoje situace okolo řeckých dluhů sledovat inflační čísla a německou nezaměstnanost. Na pražské burze bude zajímavý vítěz posledních týdnů - sázková kancelář Fortuna.

Wall Street

Americké akcie mírně ztrácely čtvrtý týden v řadě a za květen jsou v mínusu zhruba dvě procenta (S&P 500 -2,4 %). Investory nepotěšila statistika amerického HDP a řízené zpomalování ekonomiky Číny. I díky býčímu doporučení Goldman Sachs se zastavil propad cen komodit.

Zatím se tak potvrzuje otřepané burzovní pravidlo, že květen není pro akcie příznivý.

"Od února se index S&P 500 pohybuje okolo 1 330 bodů a podle mě v podobném pásmu může kolísat ještě dlouhé měsíce," říká Jeff Kleintop, hlavní investiční stratég LPL Financial. (zdroj: CNBC)

Podle Kleintopa budou zásadními překážkami dalšího růstu cen akcií konec kvantitativního uvolňování (30. června) a jednání o dluhovém stropu ve Spojených státech, které musí být dokončeno do srpna. S nimi bude souviset i další růst americké ekonomiky jako takové.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Trh odolává medvědímu útoku

V novém týdnu budou obchodování znovu ovlivňovat především důležitá makrodata.

Z trhu práce dorazí ve středu report o tvorbě nových pracovních míst v soukromém sektoru (ADP), v pátek se pak investoři dozvědí celkovou míru nezaměstnanosti (odhad 8,9 %) a údaje o tvorbě pracovních míst (odhad 190 tisíc).

"Myslím si, že květnová data z trhu práce investory poněkud zklamou," uvádí Michelle Girardová, hlavní ekonomka RBS. Ta je podobně jako Goldman Sachs pesimističtější než trh, když shodně odhadují vytvoření pouhých 150 tisíc míst. (zdroj: CNBC)

Lži, jimiž Fed krmí Američany - 2. díl

O chuti Američanů utrácet napovědí více tržby maloobchodních řetězců zveřejňované ve čtvrtek a statistika prodejů automobilů.

V pondělí zůstanou parkety amerických burz zavřené kvůli Dnu památky padlým (Memorial Day).

datum událost
30/5 Den památky padlých - neobchoduje se
31/5 Spotřebitelská důvěra
31/5 Index nákupních manažerů oblasti Chicaga
1/6 Index nákupních manažerů v průmyslu (ISM)
3/6 Celková míra nezaměstnanosti

5 energetických titulů, které milují v Goldman Sachs

reklama
reklama