Burzovní kalendář 9. 5. - 13. 5. 2011

| redakce

Rok po památném FLASH CRASHi investoři vyprodávali komodity. V novém týdnu se američtí investoři zaměří na výsledky firem a data o inflaci, v Evropě se bude čekat na další vývoj dluhové krize a na parket pražské burzy dorazí hospodářská čísla dvou těžkých vah - ČEZu a Telefóniky O2.

Wall Street

Americké akcie v pátek napravily část týdenních ztrát díky solidní tvorbě nových pracovních míst, která překonala špatný dojem ze zvýšení celkové míry nezaměstnanosti na 9 %.

"Blížíme se do bodu, kdy začne udržitelný růst zaměstnanosti. To zvýší příjmy lidí, jejich spotřebu, příjmy firem, a tedy opět i zaměstnanost," domnívá se Gary Thayer, hlavní makroekonomický stratég Wells Fargo Advisors. (zdroj: CNBC)

Index S&P 500 tak za týden ztratil 1,72 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Přijde hlubší korekce?

V novém týdnu bude podstatné sledovat vliv cen komodit na náladu investorů, vývoj inflace a výsledky hospodaření firem, když se ke svému závěru blíží americká výsledková sezóna. Akciím velkých amerických firem s expozicí na zahraničních trzích pomáhá také slabý dolar.

Své výsledky předvedou maloobchodní řetězce Wal-Mart a Macy's. Právě prodeje maloobchodů byly jednou z pozitivních zpráv uplynulého týdne, výsledky gigantů řeknou více o chuti spotřebitelů utrácet své "slabé" dolary.

Investoři se také dozvědí dubnovou statistiku maloobchodních tržeb. Makročíslem týdne však bude inflace. Spotřebitelských ceny podle odhadů v dubnu vzrostly na více než 3 %, bez potravin na 1,3 %. (zdroj: Bloomberg)

Celkově by akciový trh mohl vykročit směrem "do strany" (sideways). Alespoň si to myslí viceprezident společnosti BlackRock Robert Doll. "Slušná páteční čísla z trhu práce narazí u investorů na zpomalení růstu ekonomiky. Americký HDP rostl v prvním čtvrtletí jen o 1,8 %. Bude zajímavé sledovat, který vliv bude pro trh podstatnější." (zdroj: CNBC)

Pozitivní vliv výsledkové sezóny tak, zdá se, trochu vyprchal. Prim nyní hraje ekonomický výhled a s ním související ceny ropy. Ty jsou i přes výprodej v uplynulém týdnu stále okolo 100 USD za barel, což je podle řady analytiků pro udržitelný hospodářský růst příliš.

datum událost
9/5-13/5 Výsledková sezóna (Walt Disney, Cisco Systems, ArcelorMittal, Macy's)
11/5 Obchodní bilance
12/5 Maloobchodní tržby
12/5 Index výrobních cen
13/5 Index spotřebitelských cen
13/5 Index důvěry Michiganské univerzity

Před rokem trhy šokoval FLASH CRASH. Co přijde letos?

reklama
reklama