Burzovní kalendář 20. 6. - 26. 6. 2011

| redakce

Zasedání Fedu by nemělo přinést zvýšení sazeb a vyjádření Bena Bernankeho by mělo potvrdit představu centrální banky USA o dalším hospodářském oživení v USA v druhé polovině roku. Každá pozitivní zpráva o pomoci Řecku bude zřejmě znamenat posílení trhů na obou stranách Atlantiku. Od pondělí se pak bude poprvé obchodovat uhelná NWR v rámci londýnských indexů FTSE.

Wall Street

Americké akcie zakončily týden více méně na nule (S&P 500 +0,04 %). Na trzích tak stále dominují medvědi. Akcie tak přerušily šestitýdenní sestupný trend, ovšem zda budou akcie schopny napravit svou reputaci z posledních dvou měsíců, zůstává otázkou.

"Klesající 20denní klouzavý průměr je přibližně na 1 300, takže k této hladině je otevřená cesta pro krátkodobou rally," uvedl v pravidelném technickém komentáři opční obchodník Josef Košťál.

Trhy v tuto chvíli čekají na to, co oznámí Ben Bernanke po zasedání Fedu, které je naplánováno na středu. Pokračování kvantitativního uvolňování popřel již minulý týden. Investiční profesionálové proto se třetím kolem kvantitativního uvolňování (QE3) nepočítají.

Také se nepočítá s jakýmkoli pohybem základní úrokové sazby. "I kdyby Bernanke nezopakoval svoji tradiční frázi o prodlouženém období nízkých sazeb, trh to nijak nezviklá v přesvědčení o jejich dlouhém trvání," tvrdí Marc Pado, stratég Cantor Fitzgerald. (zdroj: Thestreet.com)

Co vyplyne ze zasedání Fedu, jak bude pokračovat pomoc Řecku a dalších 5 zásadních otázek pro další vývoj trhů

Nízké sazby by měly podporovat příklon investorů ke zlatu. Sice se nedá očekávat nějaký mohutný býčí atak, ovšem ceny nad 1 500 USD by se měly udržet s přehledem. Ke zlatu investory stále táhne především nejistý ekonomický výhled.

Zlato se poveze nahoru na vlně nejistoty a nízkých sazeb

O stavu ekonomiky mohou ve Spojených státech leccos naznačit další makrodata, která přijdou na trh. Sledované budou především údaje o prodejích domů a páteční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.

Dalším podstatným faktorem pro růst ekonomiky jsou ceny ropy. Ty se v případě texaské WTI drží pod 100 USD, Brent stojí okolo 120 USD. Ceny ropy jsou tak z historického hlediska stále velice vysoké.

Ropa: Tak dlouhý graf jste ještě neviděli

Na trh přijdou i čísla z firemní oblasti. V uplynulém týdnu investory svými čísly a výhledem vyděsil výrobce mobilů Blackberry, společnost Research in Motion. V příštím týdnu své hospodaření poodhalí například společnosti Oracle nebo FedEx.

Právě FedEx, který přepravuje zásilky po celém světě, je přitom považován za významný indikátor ekonomické aktivity ve Spojených státech. Finální údaje o americkém HDP se investoři dozvědí v pátek před zahájením obchodování.

datum událost
20/6 - 24/6 Výsledková sezóna (Oracle, FedEx, Walgreen, Adobe Systems)
21/6 Prodeje existujících domů
22/6 Fed - rozhodnutí o sazbách a projev Bena Bernankeho
23/6 Prodeje nových domů
24/6 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

Americká vláda se bojí udělat to jediné, co může zachránit ekonomiku, tvrdí Hussman

reklama
reklama