Burzovní kalendář 6. 6. - 10. 6. 2011

| redakce

Americké akcie se budou v novém týdnu snažit odolat medvědímu útoku na třináctisetbodovou hranici na indexu S&P 500. Řekové o víkendu de facto volí novou vládu, která bude muset zavádět velice přísná úsporná opatření. A v Londýně by se mělo rozhodnout o zařazení akcií NWR do indexů FTSE.

Wall Street

Americké akcie klesaly pátý týden v řadě, když od středy na trh chodila špatná data z trhu práce (ADP, týdenní žádosti i celková nezaměstnanost a tvorba nových míst pod odhady). Index S&P 500 tak ztratil 2,32 % a jen těsně uhájil hranici 1 300 bodů.

Klesaly všechny hlavní sektory v indexu, což se na týdenní bázi stalo poprvé od loňského července.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Akcie zamířily na jih

"To, že se akcie během pátku vrátily nad 1 300 bodům vnímám jako znamení toho, že trh ještě není připraven na masivnější propady," neztrácí optimismus Marc Pado, stratég společnosti Cantor Fitzgerald. (zdroj: CNBC)

Nezaměstnanost ve Spojených státech vzrostla na 9,1 procenta, což je signálem možného poklesu spotřebitelské poptávky. A na ní je americká ekonomika zcela závislá.

O náladě spotřebitelů mohou v novém týdnu leccos naznačit například květnové tržby společnosti McDonald's.

O stavu ekonomiky USA může hodně napovědět ve středu zveřejňovaná tzv. Béžová kniha Fedu. Během týdne také vystoupí celá řada guvernérů oblastních "poboček" Fedu, v pondělí promluví také Ben Bernanke.

Někteří investoři spekulují o možnosti dalšího kola kvantitativního uvolňování. V červnu totiž končí druhá fáze tohoto podpůrného programu Fedu. "Třetí kolo QE není otázkou dne," tvrdí Anthony Chan, hlavní ekonom oddělení JPMorgan pro privátní klienty. "Ekonomika není ve špatném stavu jako loni v srpnu, kdy Fed vyrukoval s QE2." (zdroj: CNBC)

Nejen americké oživení podle analytiků brzdí drahá ropa. To pro CNBC potvrdil i známý investor a moderátor Jim Cramer.

"Akcie by potřebovaly vyklesat až někam k deseti tisícům bodů indexu Dow, vláda musí vyřešit dluhový strop, ceny ropy musejí klesnout a Čína musí dát jasně najevo, kdy skončí se zvyšováním úrokových sazeb. Pak se můžeme bavit o dalším nastartování růstu," uvedl ve svém pořadu Mad Money Cramer. (zdroj: CNBC)

Představitelé ropného kartelu OPEC se sejdou ve Vídni a analytici očekávají, že by mohli poprvé za několik let zvýšit roční limity těžby. To by mohlo pomoci omezit další růst cen ropy, které se pohybují nad 100 USD za barel.

Ropa se po uklidnění situace v arabském světě vrátí pod 100 dolarů za barel

Pro index Nasdaq budou možná podstatné novinky okolo největší akcie v indexu. Šéf Applu Steve Jobs bude v pondělí hovořit o novém operačním systému. Pro investory by mohlo být dobrým znamením to, že vůbec vystoupí na veřejnosti.

Tři hrozby pro další růst akcií Applu

Na trhu nejsou očekávána žádná klíčová makrodata, investoři tak budou kromě obchodní bilanci a květnový deficit federálního rozpočtu. Kromě toho investory nepochybně mohou ovlivnit události v Evropě, kde mimo jiné zasedají ECB a Bank of England.

datum událost
8/6 Béžová kniha Fedu
9/6 Obchodní bilance (duben)
10/6 Schodek federálního rozpočtu (květen)

Americké akcie nečeká v červnu nic dobrého

reklama
reklama