Burzovní kalendář 11. 7. - 15. 7. 2011

| redakce

Americké trhy budou kromě začátku výsledkové sezóny sledovat především slova Bena Bernankeho o dalším vývoji ekonomiky ve Spojených státech. Investoři v Evropě budou kromě toho pravděpodobně netrpělivě očekávat výsledky bankovních zátěžových testů, jejichž výsledky se však dozvědí až v pátek večer. A dění na pražské burze bude ovlivňovat hlavně vývoj na vyspělých trzích.

Wall Street

V pondělí volno, úterý a středa taková příjemná nuda, ve čtvrtek raketový růst po reportu ADP, a v pátek strmý propad po katastrofálních číslech z trhu práce - takový byl druhý růstový týden v řadě na Wall Street (S&P 500 +0,31%).

Během pátku po počátečním pádu dokázaly akcie velkou část ztrát odmazat, zdá se proto, že by se v novém týdnu mohly znovu pohybovat v blízkosti letošních maxim.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Na býčí vlně

Spíše než špatná páteční nálada bude rozhodující řada událostí v novém týdnu - další čísla z ekonomiky, vyjádření Bena Bernankeho a začátek výsledkové sezóny.

Z makrodat budou nejsledovanější maloobchodní tržby. Ty by mohly dopadnout poměrně příznivě, jak naznačily v uplynulém týdnu červnové tržby velkých maloobchodních řetězců, které přispěly ke čtvrtečnímu růstu trhu. Sledovaný bude i páteční index důvěry Michiganské univerzity.

Ben Bernanker bude možná nejsledovanější postavou týdne. Bude informovat o finančním stavu Unie v prvním pololetí. Investoři budou čekat na slova ohledně možné další podpory ekonomiky.

"Nejspíš naváže na svá červnová vyjádření, která byla tradičně velice opatrná a obecná, možná bude jen opatrnější ve slovech o dalším hospodářském oživení," myslí si ekonom JPMorgan Michael Feroli (zdroj: CNBC).

S dalším kolem kvantitativního uvolňování trhy podle Bernankeho čekat nemají, ale podobně odmítavě hovořil šéf Fedu o další podpoře ekonomiky i před druhým kolem QE.

Bude QE3? Bernanke je jako Natalie Portman, taková schozofrenní černá labuť

Analytici a ekonomové začali po datech z amerického trhu práce znovu častěji spekulovat o možném druhém dnu recese (double-dip), ovšem většina odborníků a investorů zůstává poměrně optimistická, například Warren Buffett.

Zřejmě nejsledovanější bude v novém týdnu začátek výsledkové sezóny. Tu v pondělí tradičně odstartuje hliníkárenská Alcoa.

O významu oznamovaných čísel ovšem někteří pochybují. "Koho zajímá druhé čtvrtletí, když tady je 9% nezaměstnanost. Já budu sledovat spíše index ISM a maloobchodní tržby," vysvětluje hlavní stratég Wells Capital Management James Paulsen (zdroj: CNBC).

Důležitější než růst zisků a tržeb tak v přicházející výsledkové sezóně budou komentáře firem k dalšímu období, shodují se analytici. Celkově se v rámci indexu S&P 500 očekává růst zisků o 13,8 %, když ze statistiky vyloučíme Bank of America, která zaplatí pokutu 8,5 miliardy dolarů za špatná investiční doporučení v době hypoteční krize.

datum událost
11/7-15/7 Výsledková sezóna (Alcoa, JPMorgan, Citigroup, Google, Mattel)
12/7 Zápis z jednání Fedu 21.-22. 6. 2011
14/7 Maloobchodní tržby (červen)
15/7 Index spotřebitelských cen (červen)
15/7 Průmyslová výroba (červen)
15/7 Index důvěry Michiganské univerzity (červenec)

Výhled investora: Co vás v létě může totálně zruinovat?

  • 1
  • 2
reklama
reklama