Burzovní kalendář 1. 8. - 5. 8. 2011

| redakce

Investory v novém týdnu čekají v zásadě dva scénáře. Silný růst, který přijde po pozitivním výsledku jednání o výši amerického dluhového stropu, nebo naopak pokračování strmého propadu v případě, že se politici v USA nedohodnou, jak udržet rating AAA. Pražská burza se sveze na náladě na okolních trzích a okrajově může směr indexu PX ovlivnit také česká výsledková sezóna.

Wall Street

Hrozba další recese a neutichající krize okolo výše amerického dluhového stropu se minulý týden podepsala na výsledku obchodování na Wall Street. Hlavní akciové indexy nespasily ani velmi dobré hospodářské výsledky firem a ztratily více než čtyři procenta ze své hodnoty.

Index volatility VIX se dostal na nejvyšší hodnotu od půlky března (nad 25 bodů) a zlato překonalo historický rekord na úrovni 1629 USD za unci. Naopak "dluhovou nervozitu" odnesl americký dolar, který vůči koši ostatních měn oslabil okolo dvou procent.

Anketa: Bude zlato pokračovat v růstovém trendu?

"Trh většinou reaguje na dvě věci. Jednou je chamtivost a druhou strach. V současné době na trhu dominuje strach a to je velmi nebezpečné," říká burzovní veterán Keith Springer.

V nadcházejícím týdnu budou investoři kromě výsledku jednání politiků sledovat také další sérii makročísel, která by měla vyvrátit nebo potvrdit, že americkou ekonomiku (i přes dvě kola kvantitativního uvolňování) čeká recese s dvojitým dnem.

Do popředí se tak dostane především páteční nezaměstnanost (odhad 9,2 %) a index nákupních manažerů ISM.

"Máme za sebou hodně špatný týden a ten další, tedy jestli politici něco neudělají, může být ještě horší," říká hlavní analytik Larry Kantor z Barclays.

Špatný týden, ale mohou mít v případě, že se politici přece jen dohodnou a "uchrání" Americe milovaný rating AAA, spekulanti na pokles. Alespoň takovou vizi dává do nového týdne burzovní guru Jim Cramer.

Ať už to dopadne jakkoliv, investoři se určitě musí připravit na další týden kolísavého obchodování, kdy také dění na trhu ovlivní vrcholící výsledková sezóna. Svá čísla oznámí pětina firem z indexu S&P500.

Marc Faber: Boj s dluhem nemá smysl, vláda otočila kormidlo směrem k hyperinflaci

Mezi velká jména na výsledkové listině se zařadí výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble, výrobce léků Pfizer, automobilka General Motors nebo vydavatel platebních karet MasterCard.

Výsledková sezóna zatím na rozdíl od makroekonomických ukazatelů představuje spíš pozitivní stránku - 73 procent firem z indexu S&P500 zatím překonalo očekávání investorů.

datum událost
1/8-5/8 Výsledková sezóna (MasterCard, Pfizer, Gilette)
4/8 ISM - index nákupních manažerů v průmyslu
5/8 Nezaměstnanost

John Hussman: Trh bude nyní patřit spekulantům, dlouhodobým investorům zbudou oči pro pláč

  • 1
  • 2
reklama
reklama