Burzovní kalendář 22. 8. - 26. 8. 2011

| redakce

Snad jen šéf Fedu Ben Bernanke nebo evropští vrcholoví politici mohou svými přísliby zabránit dalšímu ztrátovému týdnu na vyspělých trzích. Investoři si také nenechají uniknout řadu důležitých makroindikátorů, z nichž nejdůležitější budou k mání až v samotném závěru týdne. Parket pražské burzy čeká předposlední várka hospodářských čísel včele s uhelnou NWR.

Wall Street

Hlavní americké akcie pokračovaly také v minulém týdnu ve výprodejích (S&P 500 -4,7 %). Obavy z recese a stále nevyřešená evropská dluhová krize přinesla největší čtyřtýdenní propad od května 2009.

Největší ztráty zaznamenaly v týdnu technologické firmy, naopak akcie rozvodných firem se dokázaly udržet v zisku. Obchodování po celý týden znovu provázela vysoká kolísavost, což ilustruje index volatility VIX, který se drží stále nad 40 body.

Právě vysoká kolísavost trhů nyní při rozhodování nahrává více než jindy technické analýze.

"Investoři by měli snižovat své pozice na úrovni 1 200 až 1 250 na indexu S&P500 a přikupovat okolo 950 až 1 000. V rámci indexu Dow Jones pak prodávat okolo 11 300 až 11 700 a nakupovat v pásmu 9 000 až 9 400," tak vidí nové obchodní pásmo stratég z Bell Curve Trading.

"Makroekonomická čísla z uplynulého týdne ještě více zvýšila pravděpodobnost recese a zdá se, že se finanční krize dostává do reálné ekonomiky," říká akciový stratég Lars Kreckelz investiční společnosti Exane.

David Rosenberg: Jak zajistit portfolio proti přicházející recesi

Na trhu stále ještě existuje velká skupina investorů, která i přes varování, že ekonomický růst nebude tak velký jako se zdálo zkraje roku, stále věří, že recese nakonec nebude a aktuální kurzy akcií jsou zajímavé k nákupu.

"Investoři by se měli dívat na investování v delším časovém horizontu měsíců nebo čtvrtletí nebo dokonce ještě déle a více se věnovat tomu, co se skutečně děje v ekonomice a jak jsou oceněné akcie, než reagovat na krátkodobé tlaky na trzích," říká Abby Joseph Cohenová z Goldman Sachs, podle které je navíc recese stále málo pravděpodobná.

Jak může s případnou recesí "zatočit" samotná centrální banka se mohou dozvědět investoři od Bena Bernankeho, který vystoupí v pátek v rámci výročního zasedání Fedu. Bernanke nejspíš v Jackson Hole neodstartuje další vlnu podpory ekonomiky nazývanou jako kvantitativní uvolňování, ale může naznačit, jaké další možnosti má k dispozici Fed a svým způsobem uklidnit trhy.

7 důvodů, proč se trhy potýkají s tak velkou volatilitou

Investoři se také musí v týdnu připravit na řadu důležitých makroekonomických čísel. Nejdůležitějším bude páteční hodnota hrubého domácího produktu za druhé čtvrtletí. Svoji váhu mohou mít i úterní čísla z nemovitostního trhu a závěr výsledkové sezóny.

datum událost
22/8-26/8 Výroční zasedání Fedu v Jackson Hole
22/8-26/8 Výsledková sezóna (Heinz, AMAT, BHP Billiton)
23/8 Prodeje nových domů
24/8 Zboží dlouhodobé spotřeby
26/8 Hrubý domácí produkt za II. čtvrtletí
26/8 Index důvěry univerzity v Michiganu

Nick Beecroft (Saxo Bank): Ruce pryč od akcií!

reklama
reklama