Burzovní kalendář 12. 9. - 16. 9. 2011

| redakce

V novém týdnu si investoři na celém světě připomenou třetí výročí pádu investiční banky Lehman Brothers. Americký makrokalendář bude plnější než v uplynulém zkráceném týdnu, investoři ovšem budou především čekat na další zprávy z eurozóny, kde se znovu živě diskutuje o bankrotu Řecka a souvisejících problémech bankovního sektoru. A koncem týdne už porostou spekulace ohledně blížícího se zasedání Fedu.

Wall Street

Americké akcie po pondělním státním svátku po většinu týdne rostly, ale v pátek po nepříznivých zprávách z Evropy a neuspokojivých čtvrtečních slovech prezidenta Obamy ztratily veškeré zisky a týden uzavřely v mínusu (S&P 500 -1,68 %).

Investoři očekávali od Obamy plán podpory zaměstnanosti. Prezident sice slíbil stimulaci trhu práce formou infrastrukturních projektů a daňových úlev v hodnotě 447 miliard dolarů (které budou muset USA někde ušetřit), trhy však v pátek zareagovaly výrazným poklesem.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Červená, kam se podíváš

Špatnou náladu způsobilo především Řecko. Jeho dluhopisy jsou rekordně levné, výnosy naopak na maximech. To sráží dolů celý trh v čele s bankovním sektorem.

"Špatná nálada a strach živí samy sebe," tvrdí Peter Boockvar ze společnosti Miller Tabak. "Jasno bude do dvou týdnů - Řecko buď dostane další tranši pomoci, protože bude plnit její podmínky, nebo ne. A tak mu někdy v říjnu fakticky dojdou peníze." (zdroj: CNBC)

Trh se může totálně zhroutit během pár týdnů, varují odborníci

Vlnu výprodejů podpořila také páteční zpráva o rezignaci hlavního ekonoma ECB Jürgena Starka kvůli neshodám ohledně plánu odkupu dluhopisů ze strany banky. Index VIX, který měří volatilitu amerických akcií a je indikátorem strachu na trhu, vzrostl za jediný den o 15 %.

Ze situace naopak těžilo zlato, které se po intervenci Švýcarské národní banky v neprospěch franku stalo hlavním bezpečným přístavem. Z nejistoty eurozóny vytěžil především v pátek solidní zisk i americký dolar, který je nejsilnější za uplynulý půlrok.

5 důvodů, proč se zlato vyhoupne na 3 tisíce dolarů za unci

Naděje býků se tak upírají k Benu Bernankemu, který během týdne opakoval velice vágní vyjádření na adresu americké ekonomiky, ale na blížícím se zasedání Fedu (20.-21. září) podle analytiků možná oznámí další vlnu kvantitativního uvolňování.

Ve firemní oblasti bude zajímavé sledovat hospodářské výsledky společností Best Buy a Research in Motion, výrobce telefonů BlackBerry.

V makrokalendáři je nejvýrazněji vyznačen čtvrtek, kdy přijdou data o průmyslové výrobě a spotřebitelských cenách, a také statistika z trhu práce (týdenní žádosti). Důležité budou i středeční maloobchodní tržby a výrobní inflace za srpen.

V pátek by pak na burzách měl být patrný vliv tzv. quadruple witching. "Rej čarodějnic" provází tradičně den, kdy expirují opce a futures na akcie a akciové indexy. Dá se tedy čekat větší aktivita na trzích.

datum událost
12/9-16/9 Výsledková sezóna (Best Buy, Research in Motion)
14/9 Maloobchodní tržby (srpen)
15/9 Index spotřebitelských cen (srpen)
15/9 Průmyslová výroba (srpen)
15/9 Týdenní žádosti o podporu
16/9 Index důvěry Michiganské univerzity

Na těchto 11 akciích se shodne opatrný Warren Buffett s excentrickým Jimem Cramerem

  • 1
  • 2
reklama
reklama