Burzovní kalendář 19. 9. - 23. 9. 2011

| redakce

V novém týdnu bude hlavním hybatelem světových trhů americká centrální banka Fed, která na svém dvoudenním zasedání nebude posouvat sazby, ale spekuluje se o dalším možném uvolnění měnové politiky. Investoři budou také bedlivě sledovat vývoj evropské dluhové krize, na pražské burze se pak nečeká žádná další událost "Romanovského" formátu.

Wall Street

Americké akcie předvedly pětidenní růstovou šňůru (S&P 500 +5,35 %). Koordinovaná pomoc centrálních bank podpořila náladu v bankovním sektoru a vytáhla nahoru celý trh.

"Minulý týden byl zaměřený na Evropu, nepříliš pozitivní zprávy ze Spojených států - počet žádostí o podporu, inflaci, vývoj průmyslové aktivity - trh nebral v úvahu," uvedl ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Pozornost investorů bude v úterý a ve středu jako magnet přitahovat zasedání americké centrální banky Fed. Čeká se podpora americké ekonomiky i reakce na špatnou situaci v eurozóně.

"Není jejich práce starat se o celý svět, ale očekávání jsou velká, zejména po koordinované injekci dolarové likvidity do evropského finančního sektoru," uvedl George Concalves, stratég Nomury pro americké dluhopisy. (zdroj: CNBC)

Centrální banky společně v boji za více dolarů. Nemusí to stačit

Trh se shoduje v očekávání, že budou Bernanke & spol. chtít změnit výnosovou křivku amerických dluhopisů, konkrétně prodloužit průměrnou splatnost, což by mělo ještě více srazit už tak nízké výnosy dluhopisů. To by investory přiklonilo k rizikovějším aktivům.

Více dolarů v ekonomice a hrozba vyšší inflace by pak nejspíše znovu podpořily růst ceny zlata, které v uplynulém týdnu zažilo další mírný pokles.

Vývoj ekonomiky ve Spojených státech a v Evropě bude jistě ústředním tématem zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, které bude probíhat od pátku do neděle ve Washingtonu.

Živo může být i ve firemní sféře. Kromě několika opozdilců výsledkové sezóny (Oracle, FedEx) se znovu živě debatuje o primárních úpisech akcií (IPO). Svou roadshow chce obnovit slevový server Groupon, mluví se také o největším internetovém úpisu zkraje příštího roku (čínský 360buy.com).

Kromě toho se objevily informace o možném zájmu o koupi Yahoo! ze strany soukromé investiční společnosti Silver Lake.

Makrokalendář je kromě zasedání Fedu plný dat z nemovitostního trhu. Ve čtvrtek pak investory bude zajímat vývoj týdenních žádostí o podporu, které v uplynulém týdnu nepříjemně překvapily, ale v rámci euforické nálady na trzích "nebyly slyšet".

Tři roky po pádu Lehman Brothers: Jsme na tom lépe než na podzim 2008?

datum událost
19/9-23/9 Výsledková sezóna (Adobe, Oracle, Nike, FedEx)
20/9-21/9 Zasedání Fedu
20/9 Zahájené stavby domů (srpen)
21/9 Prodeje existujících domů (srpen)
22/9 Týdenní žádosti o podporu
22/9 Index předstihových ukazatelů

100 let vývoje na trzích ve třech grafech

reklama
reklama