Burzovní kalendář 26. 9. - 30. 9. 2011

| redakce

Americké burzy budou po nejhorším týdnu od října 2008 hledat pevnou půdu pod nohama, po týdnu ve znamení Fedu čeká investory záplava důležitých makročísel. Evropské trhy naznačily v pátek odpoledne ochotu růst po výrazných poklesech a pražská burza bude během čtyř obchodních seancí ve vleku dění na vyspělých trzích.

Wall Street

Americké akcie zažily nejhorší týden od října 2008. Trhy poslal dolů negativní výhled vývoje ekonomiky ze strany Fedu, nepomohly ani plány podpory ze strany centrální banky a prezidenta Obamy (S&P 500 -6,54 %).

Fed chce zmenšit hrozbu další recese odkupem dluhopisů s delší dobou splatnosti (6 až 30let) ve výši 400 miliard USD a současným prodejem stejného objemu dluhopisů s kratší dobou splatnosti (do 3 let).

Prezident Spojených států nedávno oznámil plán na podporu americké ekonomiky, v pondělí pak ve veřejném vyjevil záměr šetřit například na zdravotnických programech nebo na armádě, chce také více zdanit bohaté. Celkem chce ušetřit 3 biliony dolarů za 10 let, navíc chce podpořit ekonomiku 447 miliardami dolarů.

S&P 500: Zabijácká vlna může strhnout akcie o 40 %

Ameriku sužuje především nezaměstnanost. "pokud se chcete dostat z 9,1 % na předkrizových zhruba 5,5 %, musí vaše HDP růst alespoň tři roky v průměru o 4,5 %. A nic takového ve výhledech Fedu, prezidenta Obamy, nebo třeba Mezinárodního měnového fondu nevidím," komentoval opatření pesimisticky Martin Regalia, hlavní ekonom Americké obchodní komory. (zdroj: CNBC)

Finální hodnota vývoje HDP za 2. kvartál bude jedním z mnoha makrodat, které se investoři během týdne dozvědí. Burzovní indexy by ovšem mohly růst také z technických důvodů.

"Z hlediska technické analýzy se trh stal znovu výrazně přeprodaným a je pravděpodobný krátkodobý silný růst," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Art Cashin: Příští týden může přijít masivní růst akcií

V nejisté situaci investoři začali nakupovat dolar, ten tak posílil až na 1,34 dolaru za euro. Nedařilo se naopak zlatu, které za týden ztratilo přes 8 % a stojí okolo 1 650 dolarů za unci.

Pro vývoj burz na celém světě bude důležité také "řešení" evropské dluhové krize. Během víkendu na zasedání MMF a Světové banky například americký ministr financí Timothy Geithner uvedl, že by měly evropské vlády přikročit k ráznějším a rychlejším krokům a více spolupracovat s Evropskou centrální bankou (ECB). Bez ráznějších opatření by se mohly začít dominovým efektem šířit platební neschopnosti evropských zemí.

Z makrodat pak bude důležité sledovat především spotřebitelskou důvěru, data z trhu nemovitostí a páteční index důvěry univerzity v Michiganu. Zajímavá budou také vyjádření šéfů jednotlivých poboček Fedu.

Těchto šest firem sedí na hromadě hotovosti. Jejich akcie jsou BUY!

datum událost
26/9-30/9 Výsledková sezóna (Walgreens, Darden Restaurants)
26/9 Fed - index aktivity oblasti Chicaga (srpen)
27/9 Spotřebitelská důvěra (září)
27/9 Index cen domů S&P/Case-Shiller (červenec)
28/9 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (srpen)
29/9 HDP (2. čtvrtletí)
29/9 Osobní spotřeba (2. čtvrtletí)
30/9 Index důvěry Michiganské univerzity (září)

Doporučení od hvězdy: Richard Russell radí, jak přežít "nový normál"

reklama
reklama