Burzovní kalendář 5. 9. - 9. 9. 2011

| redakce

Obchodování na Wall Street se kvůli státnímu svátku smrskne na čtyři dny, ve kterých budou investoři znovu řešit zásadní dilema možného návratu USA do recese a s tím i do medvědího trhu, který může navíc umocnit start historicky špatného měsíce pro akcie. Zajímavý bude také vývoj na komoditním trhu, který kvůli dalším vrtochům počasí a nejistotě na trzích může přilákat investory do ropy a zlata.

Wall Street

Americké akcie vykazovaly pozvolný růst až do pátku, kdy se investoři dozvěděli nemilou zprávu, že americká ekonomika poprvé od druhé světové války nevytvořila žádná nová pracovní místa. Akcie tak své zisky kompletně vymazaly a index S&P 500 za týden skončil blízko nuly.

"Vývoj indexu S&P 500 a počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti silně korelují, což není pro další vývoj akcií povzbudivá zpráva," poznamenal v aktuálním komentáři pro Investiční web Michal Valentík, investiční stratég z ČP Investu.

"Firmy nechtějí najímat zaměstnance a investovat z důvodu slabé spotřebitelské poptávky a nejisté budoucnosti ekonomického vývoje USA," tvrdí profesor Richard Posner, který je navíc přesvědčen, že americká ekonomika nezažívá recesi, ale depresi, jejíž konec je v nedohlednu.

Všechno špatné je však k něčemu dobré. Negativní zprávy o stavu amerického trhu práce a samotné ekonomiky by mohly urychlit třetí vlnu kvantitativního uvolňování a v kombinaci s vládními zásahy, které může již tento čtvrtek oznámit prezident Obama v Kongresu, by naopak akcie mohly dostat růstový impuls.

Obchodování bude příští týden na burzách v New Yorku zkrácené kvůli pondělnímu státnímu svátku. Ve zbytku týdne bude v rámci makroekonomických novinek investory zajímat Béžová kniha Fedu, ve které centrální banka čtyřikrát ročně popisuje stav americké ekonomiky. Kvůli napjaté situaci na trhu práce budou více sledovány pravidelné týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti.

Na Wall Street také začne v plné síle zářijové obchodování, které podle Jeffreyho Hirsche, editora Stock Trader's Almanac, začíná tradičně zajímavými akciovými růsty, které ovšem nemívají dlouhé trvání. Historická statistika za posledních padesát let navíc pasuje září za nejhorší měsíc s průměrnou ztrátou na indexu Dow Jones -1,09 %.

datum událost
5/9 Státní svátek - trhy uzavřeny
6/9 ISM - index nákupních manažerů mimo průmysl
7/9 Béžová kniha Fedu
8/9 Žádosti o podporu v nezaměstnanosti

Recese se blíží: Krizové rady od těch, kteří zažili Velkou depresi

  • 1
  • 2
reklama
reklama