Burzovní kalendář 9. 1. - 13. 1. 2012

| redakce

Investoři se v pondělí vrhnou rovnýma nohama do výsledkové sezóny za čtvrtý kvartál, která startuje na Wall Street. Dobrá firemní čísla však nejspíše znovu svedou bitvu s pokračující dluhovou krizí v Evropě, kterou však mohou tlumit výroky na vrcholném setkání evropských politiků. Svoji váhu bude mít také čtvrteční zasedání ECB. Pražskou burzu bude kromě tradičního vývoje na parketu ve Frankfurtu ovlivňovat pokračující krize v Maďarsku.

Wall Street

Všechny hlavní americké akciové indexy se mohou za první týden roku 2012 pochlubit kladným výsledkem (Dow Jones 1,17 %, NASDAQ 2,65 %, S&P 500 1,61 %). Týdenní výsledek v úvodu roku byl dokonce druhý nejlepší od roku 2006. Trhům pomohla po většinu týdne absence větších kurzotvorných zpráv, kromě páteční překvapivě dobré informace o poklesu americké nezaměstnanosti.

Zda jsme svědky pouhého "lednového efektu", nebo bude mít optimismus delší trvání, může napovědět začínající výsledková sezóna za čtvrté čtvrtletí 2011, kterou v pondělí neoficiálně zahájí největší výrobce hliníku na světě Alcoa.

Nakopne lednový efekt akcie?

Další společnosti se k ní připojí během týdne. Důležité budou především výsledky bank. Jako první z těch velkých je v pátek zveřejní JPMorgan. Její výsledky by mohly ovlivnit i závěr týdne v evropském bankovním sektoru.

Hodně investorů spoléhá na to, že firmy budou nadále předvádět solidní výsledky, jako tomu bylo v třetím kvartálu minulého roku. Na druhou stranu se množí varování analytiků, že tak slavné to s výsledky nebude.

"Dobré ekonomické zprávy investorům bohužel nestačí," poznamenal pro finanční kanál CNBC v pátek známý investor El-Erian z fondu PIMCO. "Strach z pokračující dluhové nákazy v eurozóně stále dominuje."

Strach o osud především evropských bank má také burzovní veterán Art Cashin: "Run na banky v Evropě může vyvolat to, co nastalo po krachu Lehman Brothers."

Něco na tom bude, stačí pohled na vývoj amerického dolaru, který se v týdnu dostal pod 1,27 za euro.

Hlavní indexy na Wall Street bude v týdnu také ovlivněny pravidelnou čtvrtletní zprávou o vývoji americké ekonomiky (Béžová kniha). Do obchodování mohou promluvit také makrodata, například maloobchodní tržby za tradičně silný prosinec.

6 akcií na radarech amerických traderů

9-13/1 Výsledková sezóna (Alcoa, JPMorgan)

11/1 Běžová kniha Fedu

12/1 Maloobchodní tržby

13/1 Index důvěry Michiganské univerzity

2012: Posílí akcie o 10 %, nebo se jen většina analytiků zbláznila?

reklama
reklama