Burzovní kalendář 26. 11. - 30. 11. 2012

| redakce

Makroekonomickými daty nabitý kalendář v novém týdnu ještě "oživí" pravděpodobně schválená další dávka peněz pro Řecko, závěr výsledkové sezóny na pražské burze, její přechod na nový obchodní systém Xetra a začátek předvánoční nákupní horečky, který by mohl prospívat především prodejcům a výrobcům všeho, co si lidé přejí pod stromečkem (nebo v punčoše).

Wall Street

26-30/11 Výsledková sezóna (Analog Devices, Kroger, Tiffany & Co.)

26/11 Indexy aktivity chicagského a dallaského Fedu

27/11 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

27/11 Index cen domů S&P/Case-Shiller

27/11 Spotřebitelská důvěra

28/11 Prodeje nových domů

28/11 Béžová kniha Fedu

29/11 HDP za 3. čtvrtletí

29/11 Probíhající prodeje domů

29/11 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

29/11 Prodeje maloobchodních řetězců

30/11 Index nákupních manažerů oblasti Chicaga

30/11 Osobní příjmy a výdaje

Americké akcie mají za sebou úspěšný zkrácený týden, index S&P 500 posílil o 3,62 % a vrátil se nad 1 400 bodů i nad svůj 200denní klouzavý průměr. Šlo o druhý nejlepší týdenní výsledek od začátku roku.

Právě rychlé posílení by mohlo být krátkodobě rizikem pro trhy. Investoři si zřejmě nenechají ujít příležitost zrealizovat zisky po předchozích výrazných poklesech. Spustit výprodeje mohou jakékoli negativní zprávy nebo události, přičemž kandidátů na to bude v novém týdnu celá řada.

Američtí politici se po Dnu díkůvzdání vrátí k vyjednávání o největší hrozbě pro americkou ekonomiku v nejbližších měsících, tedy o fiskálním útesu, respektive možnostech odvrácení jeho nejhorších dopadů. Ve hře jsou až 4 % HDP.

Americké ekonomice se ovšem aktuálně, minimálně ve srovnání s tou evropskou, daří celkem dobře. Potvrdit by to měly zpřesněné údaje o vývoji HDP ve třetím kvartálu (čeká se růst o 2 %), ale i řada dalších důležitých makrodat v čele s čísly z nemovitostního trhu. Sledované budou také objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které v posledních měsících nad vodou drží hlavně armádní zakázky, a index aktivity v oblasti Chicaga.

Jak vidí ekonomiku americká centrální banka Fed, se veřejnost dozví ve středu, kdy bude zveřejněno další "vydání" takzvané Béžové knihy, v níž banka hodnotí stav amerického hospodářství. To se snaží od září podporovat již třetí vlnou odkupů aktiv (QE3), tentokrát v objemu 40 miliard dolarů měsíčně.

Pokud budou zprávy z ekonomiky a z politických jednání uspokojivé, investoři by mohli začít houfně sázet na takzvanou Santa Claus rally. Americké obchody zahájily předvánoční sezónu, z které by mohly těžit například výrobci elektroniky a dalších populárních zařízení. Pro další posílení akcií hovoří i slabý dolar a silné euro z posledních dnů, které souvisejí s nadějí, že Řecko alespoň v krátkodobém horizontu přežije díky další dávce peněz.

Situace na Blízkém a Středním východě (Izrael, Gaza, Egypt, Sýrie, Írán a další) může ovšem kdykoli trhy znovu přepnout do režimu RISK OFF. Z nepokojů v regionu tradičně profituje ropa kvůli strachu z omezení dodávek. Slabý dolar by mohl v době uvolněné měnové politiky centrálních bank nadále podporovat cenu zlata.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Rally přišla, hurá! Týden na trzích podle burzovních grafů: Rally přišla, hurá! Index S&P 500 v týdnu posílil o 3,6 % a v pátek se po dvou ...

Goldman Sachs: S&P 500 na konci roku na 1 250 bodech Goldman Sachs: S&P 500 na konci roku na 1 250 bodech Co se stane kvůli zvýšení daní z kapitálových zisků (z 15 na 23,8 %) s ...

Insideři akciím věří, trhy by se do konce roku mohly zazelenat Insideři akciím věří, trhy by se do konce roku mohly zazelenat Akciový trh by mohl do konce roku předvést další růstovou vlnu. Naznačuje to chování insiderů ...

Výsledková sezóna: Jaké firmy budou v USA a Evropě příští týden v hledáčku investorů? Výsledková sezóna: Jaké firmy budou v USA a Evropě příští týden v hledáčku investorů? Většina významných amerických i evropských firem své výsledky za uplynulý kvartál již odtajnila, přesto se ...

reklama
reklama