Burzovní kalendář 5. 11. - 9. 11. 2012

| redakce

Americké prezidentské volby, vrchol výsledkové sezóny evropských bank, setkání G20 v Mexiku, sjezd komunistů v Číně a zasedání Evropské centrální banky - tak by se dal ve pěti bodech popsat příští týden ve světové politice a ekonomice. Český investor k tomu dostane "dárek" v podobě výsledků čtyř firem z hlavního trhu pražské burzy - Telefóniky, ČEZ, Komerční banky a Fortuny - a možná i pádu vlády.

Wall Street

5-9/11 Výsledková sezóna (Time Warner, Kraft Foods, Walt Disney, Marathon Oil, News Corporation, J. C. Penney, Qualcomm, Macy's)

5/11 Index nákupních manažerů ve službách (ISM)

6/11 Prezidentské volby (a volby několika guvernérů, senátorů, kongresmenů a dalších)

7/11 Spotřebitelské úvěry

8/11 Obchodní bilance

8/11 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

9/11 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Americké akcie dokázaly v týdnu, který měl kvůli bouři Sandy jen tři obchodní dny, mírně posílit (S&P 500 +0,16 %). Pomohla jim především solidní makrodata (trh práce, indexy nákupních manažerů) a přece jen mírně se zlepšující statistika firemních výsledků. Zklamala sice například čísla Chevronu, potěšily ovšem Visa nebo General Motors nebo Ford. Pod 600 USD na akcii pokračuje pokles Applu po menším zemětřesení v managementu.

Výsledková sezóna se v USA pomalu chýlí ke konci, v příštím týdnu zveřejní svá čísla mimo jiné několik významných maloobchodních řetězců. Například Macy's v uplynulém týdnu potvrdila pozitivní výhledy na celé druhé pololetí. Dopad bouře Sandy na některé firmy může být paradoxně pozitivní, pro některé naopak zdrcující. Celkové ztráty se aktuálně odhadují na 50 miliard USD.

Makrokalendář bude tentokrát popsaný jen mírně, a to spíše v druhé polovině týdne. Ta první totiž bude ve Spojených státech ve znamení prezidentských voleb.

Analytici se víceméně shodují, že ať se stane novým prezidentem kdokoli, bude před ním v krátkodobém horizontu stát nejpodstatnější úkol - shodnout se s parlamentem na omezení předpokládaných dopadů hrozícího fiskálního útesu. Které sektory, akcie a komodity a by mohly posilovat, nebo naopak trpět v závislosti na výsledku voleb, a jaké mohou být dopady na ekonomiku Spojených států, si můžete přečíst v našem mimořádném volebním speciálu.

Speciál IW: Americké prezidentské volby, fiskální útes a dopad na ekonomiku, akcie a komodity Speciál IW: Americké prezidentské volby, fiskální útes a dopad na ekonomiku, akcie a komodity V úterý večer (ve středu ráno našeho času) budou Američané a s nimi zbytek světa ...

Vítězové velké recese - 10. díl: Špatní proroci americké ekonomiky Vítězové velké recese - 10. díl: Špatní proroci americké ekonomiky Upadá Amerika? Kdo ví. Spojené státy udělaly chyby, které přispěly k Velké recesi, to nikdo ...

Sandy nebude mít zásadní vliv na americkou ekonomiku Sandy nebude mít zásadní vliv na americkou ekonomiku Několik grafů od analytiků Citigroup, které ukazují, jak malý vliv na důležitá makrodata mělo pět ...

Čína

5/11 Index nákupních manažerů ve službách

8/11 18. sjezd Komunistické strany Číny

9/11 Index spotřebitelských cen

9/11 Index cen výrobců

9/11 Průmyslová výroba

9/11 Maloobchodní tržby

Závěr týdne na světových trzích může výrazně ovlivnit série čínských makrodat. V posledních týdnech se rojí komentáře, podle nichž by probíhající stimulace ekonomiky (nižší sazby, velké infrastrukturní projekty, nižší povinné rezervy bank) mohla postupně zrychlit ekonomický růst v Číně.

Ve čtvrtek navíc začíná sjezd komunistické strany, který má za úkol provést generační výměnu vedení. Zhruba dva tisíce delegátů budou volit nové vedení strany. Favoritem na předsedu je stávající čínský viceprezident Si Ťin-pching, v čele KSČ by nahradil prezidenta Chu Ťin-tchaa. Druhým nejvyšším představitelem strany se má stát vicepremiér Li Kche-čchiang, který vystřídá premiéra Wen Ťia-paa.

Nálada mezi politiky se vyostřila i kvůli nedávnému článku v The New York Times, podle kterého rodina premiéra Wen Ťia-paa nashromáždila 2,7 miliardy dolarů. Wen si přitom zakládal na image obyčejného člověka, který vede boj s korupcí.

Japonsko a Indie pokračují v uvolňování měnové politiky, stimulace ekonomiky má začít fungovat v Číně Japonsko a Indie pokračují v uvolňování měnové politiky, stimulace ekonomiky má začít fungovat v Číně Centrální banky všude na světě se snaží zastavit propad ekonomiky. V Indii nechala národní banka ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama